Kategorie

Jak vybrat PVC podlahu?

PVC podlahy se staly v posledních letech velice oblíbené díky jejich dlouhé životnosti, vysoké odolnosti a příznivé ceně. Navíc tento druh podlahoviny perfektně doplňuje moderní životní styl, dokáže zpříjemnit celkové bydlení a zaručí rovněž zdravé a čisté prostředí.
Pokud tedy vybíráte podlahu a zvažujete, jaký typ koupit, přečtěte si následující řádky, které Vám představí vlastnosti a výhody PVC podlah.

Z čeho je PVC podlaha vyrobena?

PVC podlahy jsou vyrobeny z polyvinylchloridu, což je druhý nejpoužívanější syntetický materiál na světě. Z hlediska vrstev se PVC podlahy dělí na:
 • heterogenní PVC podlahy – jsou podlahy, které jsou složeny z několika vrstev – z nášlapné vrstvy, dezénu, horního PVC, nosného vlákna a spodního PVC, a odlišují se od sebe buď složením, nebo svým provedením. Poslední vrstvou může být také PUR, které je snadno udržovatelné. Heterogenní PVC podlahy jsou vhodné pro použití do zatížených prostor (např. do bytových interiérů, nemocnic, úřadů, hotelů atd.).
 • homogenní PVC podlahy – jsou podlahovou krytinou, která se skládá z jedné vrstvy. Tento druh podlahoviny je velice odolný a ideální pro použití do velmi zatížených prostor. Homogenní PVC podlahu lze využít např. ve vstupních prostorech, různých halách, nemocnicích, školách atd. Homogenní PVC podlahy jsou k dostání pouze jednobarevné nebo melírované.

Vlastnosti PVC podlah

PVC podlahy disponují celou řadou skvělých vlastností. Kromě toho, že jsou odolné, pružné a stálé, tak jsou také nenáchylné na vlhko a na rozdíl od jiných podlahových krytin se nerozpínají, nesesychají, jsou teplejší a nenáročné na pokládku ani údržbu.

Výhody PVC podlah

 • pružný povrch podlahy
 • tvarová stálost a vysoká odolnost (např. proti vodě, slunečnímu záření atd.)
 • dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti
 • snadná údržba
 • pořizovací cena
 • vhodná pro alergiky
 • možnost instalace podlahového vytápění

Kam lze PVC podlahu položit?

PVC podlahy se hodí do suchých prostorů. Podle typu podlahové krytiny můžete PVC podlahu využít v bytových, společenských, zdravotnických prostorách, skladech, výrobních halách a dalších průmyslových prostorů.

Měkčené PVC podlahy

Tento typ PVC podlah se vyznačují antistatickým a protiskluzovým povrchem a jsou věrohodnou napodobeninou dřeva, dlažby či kamene. 

Neměkčené PVC podlahy

Podlahy z neměkčeného PVC jsou velice elastické a mají vysokou odolnost proti oděru. Lze je využít zejména v místnostech jako kuchyně, koupelny, ale i různé komerční prostory.

PVC podlahy pro alergiky

PVC podlahoviny jsou velice dobrou volbou v případě, že máte doma alergika. Tento druh podlahových krytin skvěle chrání interiér před alergiemi a roztoči.

 Výběr PVC podlahy

Pokud jste se rozhodli pro koupi PVC podlahy, řiďte se při nákupu vždy technickým listem. Ten Vám totiž prozradí, jaké má konkrétní PVC podlaha parametry (např. tloušťku, odolnost, zatížení, stálobarevnost), a kam se nejvíce daný typ hodí. Poté už záleží pouze na Vás jaký vzor, povrchovou úpravu nebo barvu zvolíte.

Pokládka PVC podlahy

PVC podlaha se pokládá na čistý a suchý povrch, proto je třeba před pokládkou PVC podlahy odstranit starou podlahovou krytinu a PVC podlahu nechat v místnosti alespoň 24 hodin předem, aby se aklimatizovala. Při samotné pokládce je nutné PVC položit rovně a bez záhybů. Okraje by měly být cca o 10 cm delší. Po uplynutí této doby PVC podlahu ořízněte a nechte mezi stěnou a krytinou cca 1 mm dilatační spáry. Podlahovou krytinu pak můžete položit dvěma způsoby:
 • volným položením, které je vhodné pro menší místnosti s rozměry do 20 m2
 • celoplošným přilepením vhodným pro použití ve větších místnostech.
Při volném položení podlahu zafixujte u okrajů a spojů lepicí páskou a přilepte k povrchu. U celoplošného lepení postupujte tak, že PVC srolujete, natřete podlahu lepidlem a krytinu přiložíte. Poté natřete i zbytek podlahy, vždy po pásech širokých cca 1 m. Po celoplošném lepení PVC krytinu dobře přitlačte, nebo ji vyrovnejte válečkem. Oproti volnému lepení nelze po celoplošném přilepení PVC ihned chodit.
ab
ab
ab
ab
ab