Kategorie

Jak vybrat odpadkový koš do kuchyně?

V každém domě musí být. Do obýváku se hodí stejně málo jako do ložnice. Bývá v pracovně nebo v dětském pokoji. A určitě nesmí chybět v kuchyni. Řeč je o odpadkovém koši. V zásadě se tyto koše dají rozdělit na vestavěné a volně stojící. Sestávají z jedné nebo více nádob.

Typickým zjevem ve většině českých kuchyní je plastová či nerezová nádoba polykající kuchyňský a jiný odpad. Ať už v rohu, u dřezu nebo u stěny, zabírá zbytečně moc místa, nemluvě ani o celkovém estetickém dojmu, který často nebývá nejlepší. Pokud si tedy zrovna zařizujete vaši novou kuchyň, měli byste zvážit i všechna pro a proti, která nabízejí volně stojící a vestavěné koše.

Vestavěný odpadkový kuchyňský koš

Do nových kuchyní se již téměř vždy projektant snaží najít pro odpadkový koš svoje místo – a to uvnitř některé skříňky. Záleží pochopitelně na velikosti kuchyně, kam koš umístíme, aby nezabíral příliš mnoho místa na úkor ukládání nádobí. Vhodné je proto umístit koš například do dřezové skříňky, která je již beztak "znehodnocená" sifonem či hadicí od baterie. Většinou se ovšem nevejde k drtiči odpadků.

Blízko dřezu a pracovní plochy

Koš je vhodné umístit co nejblíže dřezu, jelikož právě ve dřezu se potraviny před dalším porcováním čistí. Při tom bývá spousta odřezků, které je potřeba snadno a ihned vyhodit. Vestavěný koš má řadu výhodných vlastností. Například když otevřete skříňku, otevře se zároveň i koš a máte tudíž volnou ruku na smetení odpadků. Vestavěné koše mají vždy ve skříňce vrchní poklop, takže se nemusíte obávat, že by byl koš cítit. Specialitou je, pokud můžete vestavěný koš ovládat šlápnutím na pedál pod dvířky skříňky, v níž je koš. Potom máte dokonce obě ruce volné. Další specialitou je, pokud máte jinou než laminátovou pracovní desku, použití speciálních příručních košů osazených přímo do pracovní desky – stačí zvednout malý poklop a vše nepotřebné z desky smetete přímo do odpadní nádoby.

Volně stojící kuchyňský koš

Typický koš v našich domácnostech, zpod jehož víka se po celém obvodu třepetá mikrotenový sáček, nebývá žádnou ozdobou kuchyně. Když ve vaší kuchyni na vestavěný koš již opravdu nezbylo místo, nebo máte starší kuchyň, kde by vestavba byla komplikovaná, snažte se zakoupit výrazný a zajímavý koš. Výrobci nabízí odpadkové koše nerezové, chromované, nebo plastové v nejroztodivnějších designových řadách. V rustikální kuchyni může být řešením úschovy takovéhoto koše například vhodně zvolená látková plenta.

ab
ab
ab
ab
ab