Kategorie

Jak vybrat materiál na kuchyň, 2. díl – folie a lak

V minulém díle o materiálech na dvířka kuchyně jsme představili nejlevnější variantu – lamino. Nyní se podíváme na další dva často používané materiály, konkrétně jde o folie a lak.
Kuchyně s dvířky potaženými folií jsou u nás v současnosti nejprodávanější. Jsou kvalitní, dlouho vydrží a cena není příliš vysoká. Lakovaná dvířka patří již k luxusnějším záležitostem. Jde tedy o lepší kvalitu provedení, samozřejmě vzhled a následně delší životnost.

Folie pěkná i praktická

Kuchyně osazené foliovými dvířky jsou velice praktické na údržbu. Pochopitelně hladká dvířka se udržují snáz než složitě profilovaná, ale na jejich omytí nám bude stačit mokrý hadřík a běžný saponát. Vždyť se jedná o PVC. Tato dvířka se vyrábí tak, že se nejprve do nosné základní MDF desky (jemná dřevovláknitá deska, jemnější než u laminových kuchyní – je z jemných dřevěných štěpů proto, aby do ní bylo možné frézovat) vyfrézuje požadovaný motiv – profil dvířek. Potom se tato dvířka umístí do speciálního vakuového lisu, kde se za pomoci tepla a podtlaku folie na MDF dvířka nalisuje. Zadní strana dnes již bývá u kvalitních výrobců identická s čelní plochou.

Různé povrchové úpravy

Tato dvířka se vyrábí ve velice široké nabídce typů frézování a dekorů – ať již imitací dřevin nebo barevných folií. Některé folie jsou lesklé a některé matné a tak se od nich jinak odráží slunce. Obecně je těžké stanovit, která varianta je lepší – záleží také na dekoru dřeviny. Klasická olše bude lépe vypadat matná, exotické zebrano naopak lesklé. Pozor, zde se v žádném případě nejedná o lesk jako je v lakovaném provedení čelních ploch. Můžeme se setkat i s povrchovou úpravou, kdy se barevné folie lakují – výsledný efekt připomíná klasicky lakovaná dvířka, ovšem za levnější cenu. Některé barevné folie mají strukturu drobných pórů, která se hůře udržuje (například některé provedení vanilka, světle zelená, modrá …). Folie se obecně řadí mezi nejběžněji prodávaný materiál na kuchyně a tvoří tak jakousi střední třídu všech kuchyní. Dvířka v provedení folie jsou praktická, hezká a trvanlivá.

Lak do kuchyně – exkluzivně

Lakovaná dvířka se již řadí do segmentu určité exkluzivity. Není samozřejmě lak jako lak a dle mého názoru se pouze jediný český výrobce kuchyní může srovnávat s úrovní laků například italských kuchyní. Pigmentový lak se stříká v naprosto bezprašné a skoro hermeticky uzavřené místnosti na dřevovláknitá MDF dvířka s dopředu vyfrézovaným motivem. Lak se nanáší v několika vrstvách a mezi jednotlivými lakováními se brousí. Ve výsledku se dosáhne buď vysokého lesku, nebo hlubokého matu. Lesklá dvířka jsou obecně žádanější a opticky díky odrazům světla zvětšují místnost. Avšak tmavý antracitový lak v matu a kombinaci s purpurově červeným leskem působí famózně. Pochopitelně se v lakovaných kuchyních nemusí vždy jednat pouze o moderní kuchyň, byť v tomto segmentu výrazně převládají. Lakovaná dvířka jsou vždy barevná a nevyrábí se v dekorech dřevin – kromě široké nabídky základních barev lze ale nechat nastříkat dvířka v jakékoli barvě stupnice RAL. Údržba lakovaných dvířek je ze všech typů nejsnazší – jelikož se jedná o hladký neporézní materiál. Stačí je otřít vlhkých hadříkem se saponátem.
ab
ab
ab
ab
ab