Kategorie

Jak vybrat kvalitní povlečení?

Jak vybrat kvalitní povlečení?

Postel je místem, kde trávíme zhruba třetinu veškerého svého času, a proto je důležité, aby se jednalo o místo, kde se cítíme pohodlně a příjemně. Nejedná se tak například jen o kvalitní matraci, ale i o to, čeho se skutečně dotýkáme.

V tomto ohledu je nutno logicky posunout vzhled povlečení až na poslední místo — jestliže mluvíme o zdravotní nezávadnosti, prim jednoznačně hraje materiál, z něhož je látka vyrobena, a jeho kvalita.

Z těch nejčastějších jmenujeme například bavlněné povlečení, které je měkké a pružné, především pak ale příjemné na ohmat. Jeho nevýhodou bývá snadné pomuchlání, takže dokonale ustlanou postel nahrazuje spíše ta romanticky rozházená, ať už se snažíte sebevíc. Velkou výhodou je, že materiál snáší dobře i vyšší teploty při praní, takže o pořádné pročištění látky se v tomto případě nemusíte bát. Nejkvalitnější ložní prádlo se vyrábí ze stoprocentní, dlouhovlnné bavlny.

Naopak krepové povlečení má za svou velikou výhodu právě v tom, že dobře drží tvar, navíc i dobře saje a izoluje. Narozdíl od bavlny však nemusí být krepový materiál na dotek příjemný, což je způsobeno především jeho tepelnou úpravou.

Povlečení z mikrovláken řadí mezi své vlastnosti skvělou izolaci — v zimě vás zahřeje a v létě naopak nepodporuje přehřívání. Velikým plusem je i jeho snadná údržba, kterou zaručuje díky pevným vláknům. Má také vysokou absorpční schopnost.

Určitě se nebojte vyzkoušet i mikroflanelové povlečení. To je tou nejlepší volbou na zimu, protože je tvořeno hustými krátkými chloupky. Na dotek je velmi jemný a příjemný. Právě vyšší jemnost a hustota chloupků odlišuje mikroflanelové povlečení od mikroplyšového. Mikroplyšové povlečení je jemné a hebké a má skvělé termoregulační schopnosti. 

Dávejte si však pozor i na samotné složení materiálu — stejně jako u nákupu uzenin musí být člověk opatrný a věnovat pozornost malému písmu, a tedy i tomu, co si skutečně odnese domů. I zde se vyplatí být ve střehu. Výše gramáže materiálu na m2 je dána hustotou a jemností příze, obecně pak platí, že čím řidší a průhlednější tkanina bývá, tím má prádlo vyšší srážlivost (ta se průměrně pohybuje kolem 5 %). Tak pozor na to, aby se vám po d vou vyprání nestalo, že budete mezi sebe a peřinu potřebovat ještě deku. 

Důležité je však myslet i na proměnlivé faktory, mezi které patří například roční období. Rozhodně stojí za to mít v záloze různé materiály a měnit je dle potřeby a chuti, ale především podle jejich hřejivosti a schopnosti udržovat teplo. Bavlna či mikroflanel na zimu, mikrovlákno na léto, ale především mít něco v záloze! Třeba teploučký přehoz. 

ab
ab
ab
ab
ab