Kategorie

Jak vybrat granitový dřez?

Pokud se rádi obklopujete kvalitními materiály, můžete, kromě tradičního nerezového, pořídit do kuchyňské linky kameninový dřez.
Kamenina, neboli granit (můžeme se setkat s různým firemním označením: fragranit, silgranit, cristalite granite atd.), je materiál tvořený z 80 % lisovaným krystalickým křemenem (drcenou žulou) s příměsí barviv (5 %) a pojivových akrylátů (15 %). Jedná se o moderní materiál, který spojuje vlastnosti přírodního kamene s variabilním dotvářením barev a tvarů.
Na tmavém granitovém dřezu není vidět každá nečistota

Lepší granit než nerez

Granit se velice snadno udržuje a narozdíl od nerezu ho není třeba leštit. Dřez je odolný vysokým teplotám do 280°C a můžeme na něj odkládat bez obav horké hrnce, aniž by se poškodil povrch.
Granitový dřez je barevně sladěný s kuchyňskou deskou

Výhody granitového dřezu

Největší předností kameninového dřezu je jeho odolnost. Ta je dosažena optimální povrchovou úpravou – materiál má homogenní strukturu v celém řezu a je plně probarvený, proto nebledne a i při častém používání si zachovává stejný vzhled. Ve srovnání s jinými materiály, např. keramikou či smaltem, je granit odolnější vůči poškrábání a vrypu. Masivní struktura je mechanicky odolná nárazům – ani pád dvoukilového hrnce z metrové výšky dřez nepoškodí. Granitové dřezy jsou nenasákavé a mají zvýšenou odolnost proti poškození agresivními složkami (např. čistícími prostředky). Jsou hygienické a dlouhodobě odolávají působení barvících látek jako např. čaj, káva, víno, červená řepa apod. Do materiálu bývají zapuštěny drobné ionty stříbra, které zamezují vzniku bakterií.
Obdélníkový granitový dřez téměř nenarušuje pracovní plochu

Barva jakou chcete

Dřezy jsou nabízeny v široké škále barevných odstínů a rozmanitých tvarů. Granitové dřezy bývají větší a hlavně hlubší, než nerezové dřezy. Hloubka se pohybuje zpravidla kolem 20 cm, zatím co nerezové dřezy jsou nejčastěji hluboké pouze kolem 15 cm. K barevnosti dřezů bývají sladěny i vodovodní baterie, které jsou ovšem barvou pouze stříkány a jsou tak náchylné na poškrábání. Dřezy mívají prodlouženou záruku na materiál na 5 až 10 let.
ab
ab
ab
ab
ab