Kategorie

Jak vybrat drtič zahradního odpadu?

Výběr zahradního drtiče závisí nejen na rozměrech pozemku, ale hlavně na charakteru odpadu, který se nám hromadí na zahradě nebo před domem. Který drtič se vyplatí nejvíce a kam s nadrceným odpadem?
Malé zahrady bez stromů, keřů nebo větších pěstitelských ploch zpravidla nevytvářejí žádný odpad, který by jejich majitelé museli pracně likvidovat. Ale tam, kde zahrady zdobí živé ploty, stojí ovocné stromy a pěstuje se zelenina, je drtič odpadu velmi dobrým pomocníkem. Dřevěné nebo zelinářské/kuchyňské zbytky nadrtí najemno, což pro pěstitele představuje mnohem jednodušší manipulaci s jakýmkoli odpadem. Výběr přístroje je však přímo závislý na materiálu, který se rozhodneme drtit.

Pro tvrdý odpad zvolte drtiče s frézovacím válcem

Drtiče s frézovacím válcem se hodí do větších zahrad a pro drcení tvrdého materiálu. Zvládnou nadrtit větve o průměru až 4,5 cm, včetně trnitých keřů. Obsahují funkce automatického podávání a oproti jiným typům (např. s nožovým kotoučem) jsou poměrně tiché. Stejnému typu odpadu odpovídá také turbínový drtič, který se chlubí vysokým výkonem a kromě tvrdého materiálu umí drtit i zelený odpad. Dřevěný odpad, Zdroj: D-squared, www.sxc.hu

Drtič se šnekovým mechanismem pro čerstvý zelený odpad

Šnekové drtiče zahradního odpadu využijete na malých až středně velkých zahradách pro drcení zeleného odpadu, jako jsou například mladé a tenké větve keřů či jiný podobný rostlinný odpad. Méně dobře si šnekový drtič poradí s měkkým zeleným odpadem (např. listy), který nadrtit nedokáže, pouze ho „požvýká“.

Měkký zelený odpad zpracuje drtič s nožovým kotoučem

Drtiče s nožovým kotoučem jsou nejrozšířenější (někdy označované jako štěpkovače) a často také nejlevnější. Dokážou si ale poradit nejen s dřevěným materiálem, ale také s měkkým zeleným odpadem. Nehodí se ale do hustě zabydlených oblastí, neboť se jedná o celkem hlučný přístroj. Při práci může vydávat více než 100 dB.

Co do drtiče nepatří?

Ačkoli je drtící mechanismus těchto strojů uzpůsoben k drcení tvrdého odpadu, neměla by do ústrojí s odpadním materiálem přijít hlína, případně kořeny s hlínou, kamínky nebo kovové části. Do drtiče vždy vkládejte pouze ten odpad, pro který je drtič určen, v jiném případě nelze zaručit kladný výsledek.

Nadrcený materiál zkompostujte

Zahradní měkký odpad nebo kuchyňský odpad výborně slouží jako hnojivo pro vaše rostliny. Nadrcený materiál promíchejte s posekanou trávou nebo listím, tvrdší dřevěné štěpky z nadrcených větví vynechejte. Pokud je přidáte do kompostu, rozklad zeleného odpadu bude trvat velice dlouho. Dřevěnou štěpku dobře využijete k mulčování stromů nebo keřů a můžete ji také promíchat s polorozpadlým kompostem. Mulč slouží jako ochrana před vnějšími škůdci, brání růstu plevelu a ochraňuje půdu před výkyvy teplot. Dřevěný odpad lze využít i ke spalování v krbu či v kotli na tuhá paliva. Výborně hoří, vždy jej ale nechte proschnout.
ab
ab
ab
ab
ab