Kategorie

Jak vybrat drtič potravinového odpadu

Práci v kuchyni nám usnadňuje mnoho různých pomocníků. Je spotřebič, který je celý svůj "život" před našimi zraky schovaný, ale který nám právě příjemný pobyt v kuchyni a potažmo celém bytě dopřává.

Představme si nedělní bohatý oběd, nebo jen lehkou večeři. Kosti z ryb nebo drůbeže, hromada slupek z okurek a banánů, skořápky z vajec nebo třeba zbytky z talířů. Navíc sáčky s vylouhovaným čajem nebo filtr z překapávané kávy. To všechno normálně skončí v odpadkovém koši, který stojí vedle kuchyně v pokojové teplotě a za několik hodin v něm začíná organický odpad žít vlastním životem. Nebo použijeme drtič kuchyňského odpadu.

Zapojení drtiče odpadu je jednoduché, montuje se místo sifonu do jakéhokoli dřezu

Jak drtič odpadu funguje

Všechny jmenované zbytky nasypeme do dřezu, pustíme vodu – a koš máme poloprázdný, stejně jako následně popelnici. A navíc bez zápachu lákajícího hmyz. Drtič odpad rozseká během několika sekund do podoby kalné vody a malinkých drobků. Tyto kousky odpadní potrubí v žádném případě neucpou, naopak třeba drobné střípky kostí jej vlastně čistí. Konzistence takto upravených odpadků je i pro hlodavce nejedlá – tedy nezajímavá.

Montáž drtiče

Drtič se montuje místo sifonu do jakéhokoli dřezu s otvorem výpusti široké 9 cm (menší, s klasickým „špuntem“ se dá upravit) a je umístěný pod ním ve skříňce. Pokud právě nedrtí odpad, jako běžný sifon i funguje. Koroze se nemusíme obávat, drtivá většina je celonerezová. Pokud se rozhodneme si drtič pořídit, musíme nejprve zkontrolovat, zda pro něj máme vhodně připravené instalace: zapojená vodovodní baterie a osazený dřez je samozřejmostí, výška odpadové roury standardního průměru umístěná nejlépe 35—40 cm od země a funkční elektrická zásuvka. Drtič spouštíme buď vypínačem, který tuto zásuvku ovládá, nebo za příplatek jednoduchým pneuspínačem.

Vysokootáčkové struhadlo je v drtiči umístěno hluboko, nemusíte se tedy obávat poranění prstů

Pozor na stříbrné příbory

Drcení funguje na principu vysokootáčkového struhadla, které je umístěné tak hluboko, že se v žádném případě nemusíme obávat poranění prstů. Jenom pozor na zapadnutí kovového náčiní do otvoru drtiče – je sice opatřen tepelnou pojistkou, takže se zaseknutím nezničí, to ovšem nelze říct o stříbrné lžičce.

A můžete drtit …

Když se rozhodneme si tohoto pomocníka pořídit, máme z čeho vybírat. Na trhu jsou různí dovozci, kteří nabízí škálu modelů – vždy ale s nestandardními zárukami od tří do osmi let a různým stupněm odhlučnění drtící komory. Záruka je ale v tomto případě spíše symbolická – drtič má prověřenou životnost více než 25 let.

Drtiče odpadu nabízí mnoho výrobců

ab
ab
ab
ab
ab