Kategorie

Jak vybrat dobrou realitní kancelář?

Podle jakých indícií je třeba postupovat, abyste našli dobrou realitní kancelář, na to jsme se ptali Dušana Přikryla z Realitní společnosti Gaute.
Jaká je první rada, kterou byste dal lidem při hledání realitní kanceláře? Realitní činnost je v České republice vedena jako živnost volná a tudíž ji může vykonávat téměř každý. V některých případech to s sebou nese pochopitelně nepříjemné důsledky. Pokud chcete jistotu solidního jednání, neobracejte se na malou nezavedenou realitní kancelář, ale zvolte realitní společnost, která je řádným členem Asociace realitních kanceláří. Asociace realitních kanceláří poskytuje záruku? Každý řádný člen asociace dodržuje vnitřní směrnice jako jsou stanovy, etický kodex člena, pravidla spolupráce a soutěže. Povinně se také účastní profesního vzdělávání, což garantuje zákazníkům vysoký standard poskytovaných služeb. V případě jakékoliv stížnosti se člen asociace navíc musí podrobit jednání před dozorčí radou asociace. Každý člen je také pojištěn na rizika vyplývající z profesní odpovědnosti. Je to jakási záruka a nadhodnota, přestože naše legislativa k tomu realitní kanceláře přímo nezavazuje. Vzpomeňte na cestovní kanceláře v České republice. Není tomu tak dlouho, co lidé přicházeli o své finance za objednané zájezdy. Dlouho se nic neřešilo a najednou je trh cestovního ruchu regulován a má jasná pravidla. Totéž však zatím nelze říci o realitním trhu, přestože zde mohou občané přijít o daleko vyšší částky. Leckdy dokonce o celoživotní úspory.

Volba realitní kanceláře, která má zprostředkovat koupi nebo prodej naší nemovitosti, představuje důležité životní rozhodnutí

Na co si dát tedy konkrétně pozor? Častým problémem, který se v České republice vyskytuje, je, že některé realitní kanceláře a zprostředkovatelé nabízejí vše k čemu přijdou, a to i bez smlouvy, bez přesných informací o nemovitosti a bez právního prověření domu či bytu. Majitel nemovitosti, který chce prvoplánově oslovit co nejvíce realitních kancelářích, si však často nenechá vysvětlit, že právě tímto způsobem může přijít o svůj majetek. Profesionální realitní společnost nabízí nemovitosti zpravidla exkluzivně. Tudíž má klient jistotu. Jak kupující, tak prodávající. Proto si při výběru nemovitosti především ověřte, zda je nabízející realitní kancelář pojištěna a zda nemovitost nabízí exkluzivně. To je jakási známka solidnosti realitní kanceláře. Co zajistí solidní realitní kancelář? Solidní realitní kancelář se především snaží zajistit, aby se klient vyhnul všem rizikům spojeným s prodejem nemovitosti. Prověřuje totožnost zájemců, tedy kupujících, protože existují lidé, kteří chodí na prohlídky ne z důvodů koupě nemovitosti, ale chtějí se pouze podívat do domu a získat tip na vykradení. Solidní realitní kancelář vám zajistí důkladné prověření nemovitosti, veškerý právní servis a poradenství včetně vypracování smluv a vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Není určitě nepodstatné, že veškerý servis realitní kanceláře je hrazen až následně z její provize. Jak už bylo řečeno, při koupi či prodeji nemovitosti se jedná o velmi vysokých částkách, leckdy životních úsporách, doporučuji proto především získat o realitní kanceláři co nejvíce informací a pokusit se dle zmíněných pravidel zjistit její solidnost.
ab
ab
ab
ab
ab