Kategorie

Jak vybrat čističku vzduchu

Rozhodnutí o nákupu čističky vzduchu často předchází celá řada zdravotních problémů. Jsou jimi chronická únava, časté bolesti hlavy, neustálé škrábání v krku, pálení očí, kožní potíže, respirační problémy, nejrůznější druhy ekzémů a alergií, ale také problémy se spánkem.
A není se čemu divit, protože vzduch v našich domácnostech mnohdy obsahuje nebezpečné bakterie, plísně, ale i toxické látky, které rozhodně našemu zdraví neprospívají. Většinu z nás ale ani nenapadne, že by zmiňované problémy mohly být zapříčiněny špatným vzduchem. A přitom používá Světová zdravotnická organizace pro tento stav již více než 30 let termín: syndrom nemocných budov. Pokud se tedy z jakýchkoliv důvodů rozhodnete pro nákup čističky vzduchu, soustřeďte se na čtyři základní kritéria. Jsou jimi pořizovací cena, vzduchový výkon, hlučnost a typ filtrace.

Cena čističky vzduchu

Zřejmě tím prvním, co vás bude zajímat, bude cena čističky vzduchu. Nemělo by se ale jednat o vaše jediné kritérium, protože je v tomto případě důležitá kvalita zařízení. Spíše než na pořizovací cenu koukejte na cenu a životnost filtrů do čističky. Zaměřte se i na její spotřebu elektrické energie, a to nejen při plném výkonu, ale i při tzv. stand-by režimu.

Vzduchový výkon čističky vzduchu

Hlavním kritériem při nákupu čističky vzduchu by měl být její vzduchový výkon, který udává množství vzduchu, které čistička zvládne pročistit za jednu hodinu. Udává se v m3. Vzduchový výkon budete vybírat podle velikosti místnosti a měl by být minimálně dvojnásobný než je objem místnosti, ve které budete čističku používat. Čím vyšší bude vzduchový výkon, tím rychleji bude vzduch pročišťován. Větší vzduchový výkon vybírejte, pokud máte doma alergika nebo astmatika. V takovémto případě by měl být alespoň čtyřnásobný než je velikost místnosti.

Hlučnost čističky vzduchu

Velký důraz klaďte na hlučnost zařízení. Zvláště pokud bude používáno v místnosti, ve které spíte. Hlučnost se uvádí v dB (A) a existuje zde přímá souvislost mezi výkonem a hlučností. Čím větší je výkon čističky, tím vyšší je její hlučnost. Čističky disponují několika rychlostními stupni, a proto je vhodné ji na noc ztlumit. Hlučnost by během spánku neměla překročit 30 dB (A). Vybírejte proto co nejtišší čističky v závislosti na požadovaném výkonu.

Filtrace čističky vzduchu

Před nákupem si ověřte zvolený typ filtrace. Signálem kvality čističky by pro vás měl být počet filtrů, kvalitní čističky totiž fungují na principu několikastupňové filtrace. K čištění vzduchu je tedy používáno několik různých technologií, které zaručují téměř 100% zachycení částic.
ab
ab
ab
ab
ab