Kategorie

Jak vybírat zahradní nábytek, 2. díl

Jaro je už tady a mnozí z nás se poohlíží po novém nábytku na zahradu, nebo třeba jen na balkón či lodžii. V minulém díle jsme se seznámili s výhodami a nevýhodami zahradního nábytku ze dřeva a z plastu, nyní se zaměříme na další materiály.
Obvykle se setkáváme se zahradním nábytkem vyrobeným ze dřeva či plastu. Existují ale i další materiály, které mohou být pohodlné a elegantní. Jedná se o síťovinu a kov.

Pohodová a pohodlná síťovina

V současnosti velmi oblíbeným a módním materiálem používaným u sedaček a židlí je kvalitní síťovina, která se umísťuje na dřevěné nebo kovové konstrukce. Nesporná výhoda síťoviny spočívá v tom, že materiál nevytváří elektrostatický náboj a vytvaruje se podle proporcí vašeho těla, navíc je odolný proti teplotním výkyvům. Sluneční paprsky při sebevětší intenzitě sedák nerozpálí a ani se do něj neusazuje prach a nečistoty. Hmotnost výrobků je natolik nízká, že si se stěhováním často poradí i malé děti. Určitě také oceníte kvalitní design mnoha výrobků, který dobře zapadne do kteréhokoliv prostředí.

Kovový nábytek

Na první pohled se může zdát, že kovový nábytek nemá takou eleganci jako přírodní materiály a tudíž se na zahradu ani příliš nehodí. Přesto získává na trhu stále větší prostor, zejména v kombinaci se dřevem nebo výpletem. Důvodem pro jeho volbu může být jeho kvalita s vysokou trvanlivostí materiálu, stabilita, variabilita provedení a minimální nároky na údržbu. Velké množství nábytku se vyrábí z tzv. pevnostní hliníkové slitiny s povrchovou úpravou a lakem v různých barvách. Tato skutečnost pak umožňuje uživateli nábytek ponechat na zahradě celoročně. Některý kovový nábytek můžete zabudovat pevně do země. Získáte tak určitou pojistku proti nechtěným hostům na vaší zahradě. Nevýhodou nábytku z kovu je poměrně vysoká hmotnost (s výjimkou hliníkového) a vyšší pořizovací náklady. Ceny za standardní provedení se u židlí pohybují od 2 000 Kč za kus, stůl přijde na cca 6 500 Kč. Exkluzivní provedení v kombinaci s exotickými dřevinami pak zapříčiní ještě daleko větší nápor na vaši peněženku.
Podle čeho vybírat?• použitý materiál • cena • kvalita • estetika • stabilita • údržba • hmotnost • životnost • vytváření elektrostatického náboje

Dobrá rada

Před samotnou koupí zahradního nábytku překontrolujte, zda má výrobek dostatečnou stabilitu – nejlépe přímo na podlaze prodejny a zda není mechanicky poškozen. Například plastový nábytek mívá často ostré, nezapravené hrany. Rovněž zhodnoťte nároky na prostor potřebný k uskladnění jednotlivých komponentů a požadavky na jejich údržbu. Jednoduše vše směřujte k tomu, aby posezení a relaxace v zahradním nábytku byla pro vás skutečnou chvílí odpočinku. Kovový zahradní nábytek nakupujte v tradičních obchodech s nábytkem a vybavením zahrad nebo ve specializovaných obchodech s kovovým nábytkem. Získáte tak záruku kvalitního nákupu a možnost reklamace pro případ skryté vady.
Pro a proti zahradního nábytku

Síťovina

Kovový nábytek

+ prodyšnost + nízká hmotnost + design + pohodlí + snadná úschova - vyšší cena + stabilita + trvanlivost + variabilita provedení - vysoká hmotnost - vyšší pořizovací náklady
ab
ab
ab
ab
ab