Kategorie

Jak vybírat zahradní nábytek?

O tom, jestli se na zahradě budeme dobře cítit a příjemně si tam odpočineme, rozhoduje podstatnou měrou také zahradní nábytek. Podle čeho vybírat, když je ho na trhu velké množství?
Volba není úplně snadná a odvíjí se nejen od našich finančních možností, ale také od stanoviště, kam nábytek umístíme. V neposlední řadě také od času, který jsme ochotni věnovat údržbě zahradního mobiliáře.

Výběr zahradního nábytku bychom neměli podřídit pouze hledisku našich finančních možností

Kritéria výběru

Na trh je v poslední době každoročně dodáváno velké množství modelů v rozličném provedení a barvách. Při nákupu bychom měli mít už dobře promyšlené, kde si odpočinkový kout na zahradě zřídíme, pro kolik lidí jej plánujeme a pro jaký matriál se rozhodneme. Protože chceme nepochybně vytvořit citlivé zákoutí, kam se budeme rádi vracet, zvolíme takový nábytek, který bude korespondovat s celkovým charakterem zahrady. Jako místo jeho umístění se rozhodneme pro útulný kout v zahradě, který je alespoň částečně skryt očím kolemjdoucích a odkud je příjemný pohled na vegetaci. Navíc i velikost zahrady hraje nezanedbatelnou roli. Do menších zahrad není vhodný robustní nábytek z masivního dřeva nebo nákladné kovové či litinové konstrukce.

Zahradní nábytek by měl korespondovat s celkovým charakterem zahrady

Je z čeho vybírat

Nejjednodušší variantou jsou židle, křesílka či stoly z tvrzeného plastu, který je na údržbu velmi jednoduchý. Navíc se dá tento sedací nábytek snadno stohovat, rychle rozestavět a k jeho údržbě stačí pouze občasné umytí. Jinou variantou je nábytek dřevěný. Pokud je možné sáhnout hlouběji do kapsy, zvolíme raději tvrdá orientální dřeva, která jsou velmi trvanlivá. Stoly a sedací nábytek z měkkého dřeva je také možné doporučit, musí se ale počítat s menší životností a opakovanými nátěry zabraňujícími průniku vlhkosti. Pokud naopak máme zahradu velkých rozměrů, založenou spíše v romantickém duchu s velkým množstvím růží, anglickým trávníkem a loubím pro popínavé rostliny, je možno sáhnout po litinových židlích a stolech (známe je například ze zámeckých skleníků), které navozují dobu viktoriánské Anglie. Musíme však počítat s velkou vahou těchto zahradních doplňků a dbát musíme rovněž na nátěry, aby nedocházelo ke korozi.
ab
ab
ab
ab
ab