Kategorie

Jak vybírat typové domy? 1. díl

Jednou z možností, jak se postarat o vlastní bydlení, je i výstavba tzv. typového domu. Co se pod tímto pojmem skrývá, na kolik takový dům přijde a jak může být financován, to jsou jen některé otázky, na které se pokusíme odpovědět v začínajícím seriálu.
Bezesporu každý, kdo uvažuje o stavbě rodinného domu, si ve svých představách nosí jeho jedinečné a nenapodobitelné provedení. S ohledem na finanční stránku věci však tyto úvahy brzy berou za své. V tento okamžik se dostávají do hry domy postavené podle typových projektů. Při koupi takového domu ale vždy nesete riziko, že dům nebude úplně splňovat vaše původní představy a navíc riskujete, že na sousední parcele vyroste naprosto identický dům,  jako jste si vybrali vy.

Typové projekty - jedni chválí, druzí haní

Většina architektů typové projekty a podle nich postavené domy odsuzuje. Naopak, jejich příznivci říkají, že jde o možnost, jak bydlet ve vlastním, novém domě a navíc za přijatelnou cenu. Namítají, že velké množství perfektně a originálně vypracovaných projektů končí ve skříni z důvodu vysokých finančních prostředků k jejich realizaci.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Rychle a levně

Hlavním úkolem typových domů je zaplnit na trhu s nemovitostmi poptávku po rychlém, levném a pokud možno kvalitním bydlení. Není proto divu, že typové domy jsou specifickým druhem bydlení vhodným zejména pro mladé rodiny, které potřebují vyřešit bydlení ihned, bez požadavků na nadstandardní nároky a pokud možno v co nejkratším časovém období. Z důvodu splnění výše uvedených kritérií je zřejmé, že typové projekty rodinných domů nejsou jedinečnými produkty. Tyto domy vychází z mnohaletých praktických zkušeností, což v samotném důsledku znamená i nižší pořizovací náklady na stavbu. U typového projektu a následné stavby domu totiž odpadá jakékoliv experimentování. Vše má svůj předem daný scénář.

Jako stavebnice

Na typové projekty a podle nich postavené stavby se můžeme dívat jako na jednoduchou stavebnici, u které zůstávají stejné základy a ostatní díly je možné jen v omezené míře obměňovat. Základní výhodou je jeho okamžitá dostupnost. Z nepřeberného množství katalogů si vyberete dům, který nejvíce odpovídá vašim představám a jednoduše si jej objednáte. Další výhodou typového projektu je z pohledu investora jeho relativně nízká cena. Tato skutečnost je dána tím, že projekt si může koupit více lidí a jeho původní náklady se tak rozpočítají na více klientů.
ab
ab
ab
ab
ab