Kategorie

Jak vybírat nábytek pro obývací pokoj

Plánujete dát svému obývacímu pokoji jednotný ráz? Věřte, že nábytek umí dodat vašemu bydlení styl. Pokud stále nevíte, jak se zorientovat v množství nábytkových variant, poradíme vám.
 

Obývací pokoj je středobodem domova. Právě tady se většinou rodina schází, tady probíhají důležité debaty i setkání s přáteli. Obývák se v průběhu dne několikrát mění – v kino, knihovnu, hernu pro děti nebo třeba společenskou místnost. Nevíte, jak jej prakticky zařídit nábytkem?

Okoukané „pokojové stěny“

Známe je všichni. Nenáviděli jsme je a těšili se na to, až zmizí z prodeje. Klasické obývací stěny, které byly k dostání před rokem 1989 v neoblíbených Domech bytové kultury, už jsou ale dávno pryč. To, co dnes můžete sehnat v obchodech s nábytkem, je sice sektorové vybavení, ale zcela odlišné. Můžete je totiž individuálně kombinovat, měnit a dokupovat jednotlivé části tak, jak se vám zrovna zlíbí. Je to trochu jako stavebnice a takový nábytek rozhodně podporuje vaši kreativitu. Sektorový nábytek nabízí různé možnosti kombinování. Sektorový nábytek do obývacího pokoje je ideální volit v případě, kdy potřebujete využít všechen úložný prostor v bytě či domě. Zachováte v pokoji styl, a ještě budete mít kam uložit například ložní prádlo nebo sváteční jídelní servis.

Na co dát pozor Pokud vybíráte sedačku: - myslete na komfort (posaďte se, lehněte si, nechte si sedačku rozložit) - myslete na barvu (jak bude vypadat bílá sedačka po měsíci používání?) - myslete na materiál (chcete se opravdu lepit na kožený povrch?) - myslete na velikost (dvakrát měřte, skutečně se pohovka do místnosti pohodlně vměstná?) - vyberte nejprve sedačku, pak teprve další nábytek - do tmavých prostorů vybírejte světlé barvy, do světlých si můžete dovolit tmavé pohovky Pokud vybíráte konferenční stolek: - myslete na materiál (chcete stále leštit skleněný povrch?) - myslete na velikost (bude stolek po ruce?) - myslete na design (bude se hodit k sedačce?)

A kde takový nábytek hledat? Možná by vás to nenapadlo, ale většina současných designérů se právě inspiruje sektorovým nábytkem. A možností máte tisíce. Pokuste se ale nakupovat vždy u stejné společnosti. Jedině tak budete mít záruku, že po čase dokoupíte do vaší „série“ další stolek, poličku nebo třeba knihovnu.

Když se můžete v pokoji roztáhnout

Pokud máte to štěstí a váš obývací pokoj skýtá spoustu prostoru, můžete si vybírat, co bude dominantní: Jestli pohovka, konferenční stůl nebo knihovna. Myslete na to, že obývací pokoj je v podstatě místem setkání – pohostíte tady návštěvu, usednete tady večer s rodinou. Jako komunikační bod proto vůbec nemusí být nábytkem přeplněný. S velkým prostorem v obývacím pokoji se samozřejmě lépe pracuje. Využijte výhody prostoru a nesnažte se za každou cenu volný prostor zaplnit. Uvidíte, že se vám bude v poloprázdné, ale vkusně zařízené místnosti dýchat lépe než v přeplněném obýváku. Dopřejte si pohovku, kam se pohodlně usadí minimálně pět lidí, pořiďte si knihovnu, kam se vejdou všechny vaše oblíbené knihy. Žádné skříně, žádné komody.

Nevíte si rady, jakou barvou obývací pokoj vymalovat? Jaký koberec nebo záclony do něj koupit? Přečtěte si další články o zařízení obývacího pokoje: Textil od polštářů po koberce Vymalujte si stylově

Když hledáte styl

Prodejci nábytku tvrdí, že se lidé v České republice dělí v praxi do tří skupin. Buď při nákupu nábytku do svého obývacího pokoje chtějí něco velmi klasického, nebo vyhledávají moderní designové kousky, většina ale chce především nebýt příliš výstřední. Stylové zařízení bude vyžadovat trochu úsilí a hledání. Pokud patříte do první skupiny, máte dvě možnosti. Můžete se vydat po stopách starožitnictví a inzerátů, kde se vám může podařit najít opravdu luxusní a především původní kousky nábytku. Rustikální knihovna nebo ručně malovaný konferenční stůl vám udělají radost a ještě si domů odnesete kus historie.

Místo starožitnosti replika

Pokud se vám nechce hledat, nevěste hlavu. V obchodech s nábytkem dnes najdete spoustu replik. Klasický nábytek sice není skutečně starý, ale splní dobře vaše představy. Navíc si jej můžete nechat patinovat – tedy opracovat tak, aby vypadal jako původní a opotřebovaný. Starožitnosti, nebo repliky - záleží na vašich možnostech a nárocích A vůbec si nedělejte starosti s tím, že byste nešli takzvaně s dobou. Ve skutečnosti je teď venkovský – rustikální nábytek velmi oblíbený, protože vytváří příjemnou až romantickou atmosféru. Ne náhodou odborníci tvrdí, že se k tomuto stylu lidé vrací kvůli tomu, že jim chybí spjatost s přírodou, dřevem a dalšími přírodními materiály.

Hledejte opravdový design

Máte-li rádi designové kousky, dejte si pozor, abyste nenaletěli. Obchodníci rádi vydávají nábytek za designový jen proto, aby jej mohli prodat dráž. Když budete například vybírat stylovou sedačku, buďte opatrní. Nezáleží jen na tom, jak se vám na první pohled zdá. Může být zajímavá, netradiční a uchvátit vás. Pokud ale vybíráte skutečně designový skvost, měl by výrobek v prvé řadě splnit požadavky na komfort. Pořizujete-li si do interiéru designový kousek, dejte pozor, abyste se nenechali napálit. V sedačce se vám tedy musí pohodlně sedět, knihovna musí být vyrobena z kvalitního materiálu. Jestliže si chcete ověřit původ nábytku, zeptejte se na autora. Každý designový kousek autora má a prodejce by měl jeho jméno znát. Od věci není pořídit si několik kousků od stejného návrháře. Poslední skupina lidí nemá ráda žádné výstřednosti a v prvé řadě dává přednost nábytku, který je pro ně cenově dostupný. Výhodou je, že tohoto typu nábytku je v českých obchodech nejvíce. Soustředí se totiž především ve velkoobchodech.  Když jej budete chtít oživit, bude stačit několik kosmetických změn – třeba nový koberec nebo závěsy.

 
ab
ab
ab
ab
ab