Kategorie

Jak vybírat kuchyňské baterie?

Domácnost si už jen málokdo dokáže představit bez vodovodních baterií. Staly se neodmyslitelnou součástí našich kuchyní a koupelen. Poradíme vám, podle čeho byste je měli vybírat, abyste dosáhli požadované funkčnosti, odolnosti a zároveň i estetické kvality.
Kuchyňských baterií najdete na trhu nepřeberné množství v různém designu i funkčním provedení. Obecně se dá konstatovat, že zákazník si může vybírat jednak z klasických typů baterií - tzv. nástěnné baterie a dále baterie umísťované na kuchyňský dřez či desku – tzv. stojánkové.

Ukázka stojánkové baterie

Důležitý parametr- rozteč

Pokud se právě připravujete na rekonstrukci kuchyně, nenechte se překvapit různými druhy roztečí. Nástěnné baterie se totiž vyrábějí ve dvou typizovaných rozměrech – 100 mm nebo 150 mm (podle  roztečí výstupů rozvodů ze zdí).

Pákové baterie

V současnosti patří k nejoblíbenějším druhům vodovodních baterií jednootvorové stojánkové pákové baterie. Při výběru tohoto druhu zařízení se zaměřte na manipulační velikost úhlu otáčecí páky. Platí zásada, že čím větší je úhel, tím snadněji a přesněji dokážete regulovat tok a teplotu vody. Přednost pákových směšovacích baterií je spatřována především v naprosto jednoduché údržbě, dobré těsnosti a snadném a rychlém ovládání.

Stojánková páková baterie. Čím větší je manipulační velikost úhlu otáčecí páky, tím snadněji dokážete regulovat tlak a teplotu vody

Stará dobrá klasika

Své příznivce si stále nacházejí i tzv. klasické dvourukojeťové baterie. Nejčastěji má tento druh baterie podobu jednootvorové stojánkové baterie se dvěma rukojeťmi na studenou a teplou vodu. V oblibě je mají především věkově starší lidé, kteří se neradi podrobují módním trendům, ale také uživatelé, kteří si potrpí na oddělené pouštění  vody (studená voda se požívá k denní spotřebě a na vaření, teplá na mytí nádobí).

Koupelnové vs. kuchyňské

Při nákupu vodovodních baterií do kuchyně či koupelny si můžete být jisti, že jejich fungování stojí na obdobných základech. Odlišnosti lze ale spatřovat v jejich tvaru, provedení, použitém materiálu a ovladatelnosti. Bývá obvyklé, že baterie do kuchyní disponují delším a vyšším ramenem, které si vynucuje praktické použití. V poslední době se stávají hitem domácností teleskopické baterie. Tento typ baterií je opatřen otočným výtokem, výsuvnou sprchou a dokonce přepínačem proudu vody. Výsuvná sprcha najde využití při omývání ovoce a zeleniny. Uplatnění najde i při  napouštění vody do nádob, které se nevejdou do kuchyňského dřezu. Při výběru si uvědomte, že čím složitější ovládací a doplňující funkce baterie zvolíte, tím vyšší riskujete budoucí poruchovost .

Koupelnová baterie mívá v porovnání s kuchyňskou kratší rameno

Termostatické baterie

Na trhu jsou k dostání i termostatické baterie. Zákazníkovi nabízejí snadnou obsluhu i největší úsporu vody. Na termostatu si nejprve zvolíte  požadovanou teplotu a nastavíte požadovaný průtok (intenzitu). Termostat si následně automaticky upraví průtok teplé a studené vody a teplotu si můžete podle potřeby měnit - ideální využití ve sprchových koutech. Termostatické baterie snižují spotřebu vody a energie až o polovinu, tudíž se vám investice vrátí už do dvou let.

Náklady na koupi termostatické baterie se navrátí do dvou let

ab
ab
ab
ab
ab