Kategorie

Jak vybavit pokoj pro studenta

Jak vybavit pokoj pro studenta

Sestavte si pokoj, který bude těšit vás i vaše dospívající.

Máte doma mladého studenta a plánujete přestavbu jeho pokoje? V tom případě byste rozhodně neměli nic podcenit - stejně jako v případě toho dětského se i pokoj pro studenta či studentku stane jedním z hlavních míst dospívání. Vybudování takového “domova v domově” přitom není jen o výběru správného nábytku nebo zajištění dostatečného osvětlení!

Základem přípravy je bezpochyby přizvat budoucího obyvatele pokoje k plánování. I když vaše představa studentského pokoje může být zodpovědně propracovaná, dobře by se v něm měl cítit především dospívající. Snažte se mu proto vyjít vstříc i pokud vám nápad polepit si strop plagáty nebo vymalovat na fialovo nepřijde zrovna nejlepší. Student totiž ocení hlavně důvěru a možnost zařídit se podle sebe!

Vizuálně by studentský pokoj měl působit spíše dospěle než dětsky. Snažte se proto nesnižovat vzhled nábytku na úkor funkčnosti. Nemluvíme tu o teenagerské kanceláři, ale spíš místě, kam se student nebude stydět pozvat své spolužáky a kamarády, a který mu zároveň dovolí udržet si rozumnou míru soukromí. V případě pokoje pro holku zvažte společný výběr barev nebo vzorů, kluci ocení zase možnost vystavit své sportovní úspěchy nebo koníčky.

Samozřejmostí je také velká pracovní plocha - ideálně v podobě prostorného psacího stolu, kam se kromě sešitů a knih vejde i počítač, lampa nebo hrnek s kávou - se spoustou kávy. Čím více odkládacích ploch a úložných prostor se bude v pokoji nacházet, tím méně se budou papíry, pomůcky a předměty denní potřeby kupit a vytvářet charakteristický adolescentský bordel.

Pro psací stůl i ostatní kusy nábytku vyberte odpovídající polohu tak, aby dospívajícímu nesvítilo při práci do očí ani do monitoru. Nebojte se investovat také do dlouhé a prostorné postele, kterou lze především v malých pokojících řešit pomocí obytné sestavy postel-stůl nebo postel-úložný prostor.

Samozřejmostí je i vytvoření místa pro odpočinek a zábavu. Kromě postele by se v pokoji měly nacházet i další místa k sezení - a to zejména v případě, že se jedná o pokoj pro dva. Správně je potřeba vybrat také židli k psacímu stolu, která bude ergonomická, s lehkou konstrukcí a s možností upravit výšku, případně sklon opěradla nebo opěrek tak, aby studenta při práci nebolely záda.

Recept na ideální studentský pokoj sice neexistuje. S trochou kreativity a za přispění studentů samotných je ale velmi pravděpodobné, že výsledkem bude pokoj, který bude vyhovovat nárokům rodičů i jejich potomků.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab