Léto je v plném proudu a s ním i vysoké teploty, které nám znepříjemňují například spánek. Jak ochladit ložnici nebo rovnou celý byt?

Asi nejjednodušší a zároveň i nejlevnější varianta je mít kvalitní zastínění oken. Pokud navíc bydlíte v domku s podkrovím, v létě vás čekají pořádná muka - proto neváhejte s investicí do venkovních rolet nebo žaluzií. V bytě můžete samozřejmě udělat to samé, v podstatě vám postačí jen nějaká deka či záclona, která zkrátka zastíní paprsky slunce.
Nevýhodou u téhle varianty je samozřejmě to, že sice reguluje teplo, ale také přírodní světlo. Proto je vhodné používat tuto variantu na večer, kdy už se stmívá, přes den je to zkrátka škoda. Přes den by vás alspoň trochu mohly zachránit dlouhé vzsušné záclony nebo závěsy.

Dalším řešením je jednoduché zakoupení menšího větráku. Zde ovšem, aby byl efektivní, musí být místnost spíše menší. Také si dejte pozor na to, aby větrák nebyl příliš hlučný, v noci by to pro někoho mohl být problém.
Pokud se bojíte, že by vám ventilátor narušil vyladěný pokoj, stačí jen dobře hledat a jistě naleznete takový, který se vám do bytu hodí. Kromě designových větráků můžete vybírat také z nejrůznějších barev nebo se koukněte po hravém stropním řešení. Nakonec, takový ventilátor může být i skvělou hračkou pro děti.
Aby vám ventilátor dobře sloužil, vybírejte ho podle velikosti místnosti. V menším pokojíčku, ložnici nebo prcovně vám dobře poslouží i stolní větrák s vrtulí o průměru 25 centimetrů. Do většího prostoru, jako je třeba obývací pokoj zvolte raději stojanový s průměrem vrtule okolo 40 cm.
Další řešení je opět zaměřeno na okno jako předešlé žaluzie. S propouštěním světla, ale zároveň se zadržením horka by měly pomoci právě protisluneční fólie, které se nalepují z venkovní části skla či mezi dvě vrstvy.

V tomto případě nejde zrovna o úspornou radu, ale pokud máte velká francouzská okna a nemůžete zatáhnout žaluzie, během těch největších veder zkuste postříkat obrubník či okolí před oknem vodou. Nesnesitelné horko to na chvíli utlumí, není to však dlouhodobé řešení, pokud nemáte zrovna vodu zadarmo.
Dlouhodobé řešení jsou naopak stromy - ovšem zde zase řešíme čas, za který vyrostou. V létě vysoké stromy poskytují před domem příjemný stín, v zimě díky opadávání zase dostatek světla.

Primitivní, ale naprosto účinný způsob je také namočení prostěradla. Pověsíte ho před okno a vzduch proudící dovnitř se tak ochladí, zvlhčí a o něco klesne i teplota v místnosti. Namočit můžeme i záclony, používejme na to například rozprašovač na květiny.
Také byste se asi divili, kolik tepla dokáže vyprodukovat takový televizor, počítač, sporák nebo žehlička. Nezapomeňte v tom největším vedru tuto elektroniku vypnout, bude vám pak v místnosti daleko lépe.