Moderní trendy velí, abychom si pobyt v koupelně co nejvíce užili. Při koupeli nebo sprše bychom měli načerpat ztracenou energii. K tomu ale potřebujeme, aby koupelna byla co nejlépe řešená.
Dostatečně velké koupelny nabízí téměř neomezené možnosti vyžití. Problém nastává, jsme li limitováni malým nebo nestandardním prostorem. Výrobci naštěstí dbají i na tuto skupinu svých zákazníků a nabízejí celou řadou výrobků, které si s malým prostorem hravě poradí.
Klozet, vana, sprchový kout a umyvadla
Pokud bych měli jmenovat typického zástupce českých koupelen, jistě by to byl některý z výše jmenovaných sanitárních výrobků. Mezi méně časté, ale neméně užitečné a praktické produkty patří například bidet nebo pisoár. Právě pisoár nám ušetří nemalé náklady za vodu. Ke spláchnutí je potřeba pouhý jeden litr vody!
Toaleta versus koupelna
Přestože se toaleta skrývá často v těch nejtmavších a nejmenších prostorách interiéru, o její důležitosti v domě není pochyb. Některé byty nedisponují samostatným prostorem pro umístění klozetu, ale najdeme ho přímo v koupelně. Spojení toalety s koupelnou jistě ušetří drahocenné místo, z hygienického, estetického ani praktického hlediska však toto řešení není až tak lákavé. Problém nastává již v kolizi požadovaných teplot pro koupelnu a pro toaletu. Zatímco v koupelně je zapotřebí vyšší teplota, podle ČSN 060210, 24 stupňů Celsia, pro toaletu je to pouhých 20 stupňů. Nelibá vůně pro druhého uživatele používajícího právě koupelnu je asi podobně nepříjemná jako ztráta soukromí a intimity uživatele, který používá toaletu.
Normy i na WC
Víte, kdy můžeme mít toaletu společnou s koupelnou, případně jaké jsou předepsané rozměry? ČSN stanovují, že toaleta může být s pojena s koupelnou pouze v tom případě, že bytová jednotka nemá více než dvě obytné místnosti. Pozor na kuchyň větší než 12 metrů čtverečních, neboť ta se započítá již mezi obytné místnosti. I ve větším bytě nebo domě můžeme umístit toaletu do koupelny, musí však být k dispozici ještě druhé, samostatné wc. Normy nařizují i minimální rozměry pro samostatnou toaletu, která musí mít míry minimálně 90 cm x 120 centimetrů. Otevíraní dveří je doporučováno ven, a to zejména z hlediska bezpečnosti.
Bidet a koupelna
Pohodlnou a pro mnohé nepostradatelnou součástí koupelen je bidet. Může být nahrazen ruční sprchou. Ta také splní svoji funkci, není však tak praktická jako bidet. Máme-li však toaletu dohromady s koupelnou, bidet není až takovou nutností, mnohem více služby udělá na samostatné toaletě. Na toaletu patří také bezpodmínečně umývátko.
Umyvadlo a uspořádání koupelny
Šířka umyvadla se doporučuje minimálně 60 - 70 centimetrů, aby voda nestříkala na podlahu. Z praktického důvodu umísťujeme umyvadlo blízko dveří a ne až do nejzadnějšího kouta koupelny.
Koupelna: Nezapomeňte
Průchod mezi vanou či umyvadlem a protilehlou stěnou musí být minimálně 65 centimetrů, mezi přední částí záchodové mísy a stěnou alespoň 50 centimetrů.
Když je koupelna malá
Pokud máme malou koupelnu, například s rozměry jeden krát dva metry, a přesto se nechceme koupání vzdát, můžeme si pořídit miniaturní sedací vanu se zástěnou o délce pouhých 120 centimetrů. Vanu tak můžeme používat jak jako sprchový kout, tak jako obyčejnou vanu. Výtečná je například pro koupání dětí nebo domácích mazlíčku, k čemuž sprchový kout není příliš vhodný.
Kam umístit koupelnu
Pokud má dům dvě koupelny, obvykle umísťujeme tu prostornější, do klidové zóny, nejčastěji vedle ložnice. Slouží k příjemné relaxaci a maximálně zvyšuje pohodlí. Druhá koupelna bude umístěna v provozní části domu a bude využívána jak obyvateli domu, tak návštěvami.
foto: www.thinkstockphotos.com