Kategorie

Jak ušetřit při nákupu potravin

Špatně organizovaným nákupem potravin můžeme ročně utratit zbytečně až tisíce korun. Rádi byste věděli, jak svoje nákupy trochu lépe plánovat? Čtěte dál.

Plánujte si jídelníček

Nemusíte mít přesně narýsovaný sled jídel od rána do večera na týden dopředu, ale rozhodně se vyplatí aspoň rámcový přehled toho, co chcete následující týden vařit a jíst. Nekupujte potraviny, které do tohoto plánu vůbec nezapadají, zbytečně byste je na konci týdne vyhazovali. Plánování je důležité zejména pokud jste se rozhodli jíst trochu rozumněji a nespoléhat tudíž na polotovary, konzervy, jídla v prášku a další výrobky, které se někdy podobají spíš umělé hmotě než potravinám. Čerstvé jídlo vyžaduje úvahu předem, jinak se vám zkazí.

Preferujte lokální potraviny

Česká jablka budou obvykle levnější než španělská, i když pochopitelně záleží i na odrůdě. Výhodou lokálních potravin je i to, že bývají šetrnější k životnímu prostředí, protože nemusely cestovat napříč několika zeměmi. I když je to pohodlné, nespoléhejte na to, že všechno nakoupíte vždycky v jednom supermarketu. Vypozorujte, kde mají vaše oblíbené potraviny v dobrém poměru kvality a ceny.

Raději vážené

Kdykoli můžete, dejte přednost váženým, porcovaným a kusovým potravinám před balenými. Má to hned několik výhod: Za prvé - a to je pro nás tentokrát hlavní hledisko - bývají levnější, ačkoli jde o tu samou potravinu ve stejné kvalitě (někdy dokonce kvalitnější). Čeho se to týká? Téměř všeho, od ovoce a zeleniny přes oříšky a pečivo až po maso a sýry. Za druhé vám to skýtá možnost lepšího výběru, takže se vyhnete nahnilým kusům ovoce nebo málo prorostlým porcím sýra. A konečně, vážené potraviny se dají častěji zabalit do papírových obalů a sáčků, někdy dokonce vzít úplně bez obalu.

Podělte se

Je to velmi logická a jednoduchá věc, a přesto to téměř nikdo nedělá: Domluvte se s přáteli nebo sousedy a podělte se o větší, výhodná balení. Takzvaná rodinná balení jsou často moc pro jednu rodinu, pokud mají být spotřebována včas, ale dvěma rodinám už budou přesně na míru. Stejně tak si můžete po dohodě rozdělit velké týdenní nákupy, abyste nemuseli sami objíždět několik míst. Vyrobte si společné nákupní seznamy pro různé obchody a pak si rozdělte, která rodina má který nákup na starosti. Práci navíc to představuje jenom zpočátku, protože většina z nás kupuje stále stejné základní potraviny a seznam tedy bude víceméně platit na týdny a měsíce dopředu. Tento přístup má i vítaný bonus: Zesílí váš dojem pospolitosti a naučí vás spolupracovat, což se hodí v práci i v osobním životě.

ab
ab
ab
ab
ab