Kategorie

Jak upravit zahradu na chatě či chalupě?

Jak upravit zahradu na chatě či chalupě?
Jestli jsou chaty a chalupy nejoblíbenější únikovou destinací před uspěchaným všedním světem, pak jejich zahrady musejí být dvakrát tolik nápadité. Svou osobní oázu klidu potřebuje každý - tak proč si ji nevytvořit právě tam, pod širým nebem? Skutečný charakter můžete své chalupářské zahrádce dodat i za pomoci několika neotřelých tipů...

Chodníky a přístupové cestičky jsou v podstatě neodmyslitelnou součástí každé správné zahrady. Pravý smysl ale možná dostanou tehdy, když se k jejich vytvoření rozhodnete využít místní podloží a horniny. S krajinou snad ani nelze splynout lépe! Genialitu i praktičnost zahradních chodníčků můžete ocenit i v našem dalším článku!

Dobrá zahrada potřebuje dominantu. Moderní a přesmíru designové kousky nejspíš v chalupářské zahradě svůj účel plnit nebudou, zato polopřírodní vodní dílko nebo studna dozajista ano! V obou případech jde navíc o nečekaně užitečný prvek, ať už zahradnického či vizuálního charakteru...

Topení tuhými palivy se vrací do módy. Kromě toho, že jde o bezkonkurenčně nejvýhodnější způsob dlouhodobého vytápění, se špalky a poleny je možno se patřičně dekoratérsky vyřádit. Namísto zakládání kamsi do zatuchlé stodoly můžete svoje dřevěné poklady vystavit v úhledných řádkách jako podestu budovy, dělící zeď nebo dokonce nápaditou mozaiku.

Nakonec lze zapojit i sílu těch správných detailů. Tradiční svítidla, domácí dekorace nebo i vkusné zapracování dobových nástrojů, které by jinak trouchnivěly na půdě, rozhodně pomůže navodit dojem rustikálnosti. I na vaší zahradě tím může vzniknout svět, který je dostatečně odlišný od toho všedního, aby v něm stálo za to se na pár dní ztratit.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab