Kategorie

Jak uplést velikonoční pomlázku?

Jak uplést velikonoční pomlázku?

Velikonoce jsou za dveřmi - a tak se sluší na ně poctivě připravit. Kromě bytových dekorací a tradic při nich ale nesmí chybět to nejdůležitější - totiž velikonoční pomlázka. Místo pohodlné cesty do supermarketu tak letos můžete podniknout výlet do jarní přírody, kdy možná cestou nasbíráte i nějaké ty vrbové proutky. Vše ostatní pro výrobu tradiční pomlázky už se dočtete v našem článku.

vrba

K přípravě pomlázky potřebujeme především vhodné proutky. Mladé výhonky jsou mnohem ohebnější, nelámou se a snadněji je zapleteme. Vyvarujte se také rozvětvenějších výhonků nebo větviček s výrůstky - např tzv. “Kočiček”. Podle způsobu zaplétání budeme potřebovat šest, osm či devět výhonků. Myslete ale i na to, že je finální výrobek třeba svázat dohromady na obou koncích - vezměte si tedy ještě nějaké větvičky navíc.

pletení pomlázky

Proutky svážeme k sobě dohromady na silnějším konci. Odtud pak také začneme plést. Pro nejtypičtější “pomlázku z osmi” si nejprve rozdělíme proutky do obou dlaní po čtyřech. Dále budeme zaplétat od svázaného konce směrem k sobě - podobně jako u copů. Proutky v libovolné dlani rozdělíme na dvojice a propleteme jimi krajní proutek z opačné dlaně - ten po obtočení vrátíme do původní dlaně, ale již jako první od středu. Proces následně opakujeme na druhé straně.

pomlázka s barvenými velikonočními vajíčky

Teď už máte skoro vyhráno! Se šesti proutky budeme totiž postupovat obdobně. Tentokrát si je jen rozdělíme na trojice a obtáčet budeme prostřední proutek protější strany (zeshora a zprava). Ať už splétáte libovolné množství proutků, nechejte koncovou část o několika centimetrech volnou - tam totiž patří mašle nebo tenký proutek na svázání!

velikonoční pomlázky

Jakmile je pomlázka hotová, nezbývá než ji zbavit všech výrůstků a příliš pichlavých konečků a vyrazit pro nějakou tu koledu. Když nakonec období svátků skončí, můžete pomlázku použít jako velikonoční dekoraci, nebo ji tradičně zasadit tlustším koncem do téměř jakéhokoliv podloží - jen potom budete příští Velikonoce muset uplést novou...

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab