Velikonoce jsou za dveřmi - a tak se sluší na ně poctivě připravit. Kromě bytových dekorací a tradic při nich ale nesmí chybět to nejdůležitější - totiž velikonoční pomlázka. Místo pohodlné cesty do supermarketu tak letos můžete podniknout výlet do jarní přírody, kdy možná cestou nasbíráte i nějaké ty vrbové proutky. Vše ostatní pro výrobu tradiční pomlázky už se dočtete v našem článku.

K přípravě pomlázky potřebujeme především vhodné proutky. Mladé výhonky jsou mnohem ohebnější, nelámou se a snadněji je zapleteme. Vyvarujte se také rozvětvenějších výhonků nebo větviček s výrůstky - např tzv. “Kočiček”. Podle způsobu zaplétání budeme potřebovat šest, osm či devět výhonků. Myslete ale i na to, že je finální výrobek třeba svázat dohromady na obou koncích - vezměte si tedy ještě nějaké větvičky navíc.

Proutky svážeme k sobě dohromady na silnějším konci. Odtud pak také začneme plést. Pro nejtypičtější “pomlázku z osmi” si nejprve rozdělíme proutky do obou dlaní po čtyřech. Dále budeme zaplétat od svázaného konce směrem k sobě - podobně jako u copů. Proutky v libovolné dlani rozdělíme na dvojice a propleteme jimi krajní proutek z opačné dlaně - ten po obtočení vrátíme do původní dlaně, ale již jako první od středu. Proces následně opakujeme na druhé straně.

Teď už máte skoro vyhráno! Se šesti proutky budeme totiž postupovat obdobně. Tentokrát si je jen rozdělíme na trojice a obtáčet budeme prostřední proutek protější strany (zeshora a zprava). Ať už splétáte libovolné množství proutků, nechejte koncovou část o několika centimetrech volnou - tam totiž patří mašle nebo tenký proutek na svázání!

Jakmile je pomlázka hotová, nezbývá než ji zbavit všech výrůstků a příliš pichlavých konečků a vyrazit pro nějakou tu koledu. Když nakonec období svátků skončí, můžete pomlázku použít jako velikonoční dekoraci, nebo ji tradičně zasadit tlustším koncem do téměř jakéhokoliv podloží - jen potom budete příští Velikonoce muset uplést novou...