Kategorie

Jak ukočírovat rodinný rozpočet?

Nikdo z nás nemiluje diskuse o financích a rodinném hospodaření. Ale přesto jsou někdy nevyhnutelné. Naštěstí existují způsoby, jak se vyhnout konfliktům.

Nejtěžší je o penězích vůbec začít mluvit a nastavit pravidla na začátku společného bydlení. Ne všichni lidé jsou stejně zodpovědní nebo mají stejné představy o tom, jak s penězi nakládat.

Velká porada

I když to může být nudné či dokonce protivné, sedněte si spolu co nejdříve a pokuste se dohodnout pravidla hry. Jak budete skládat finance dohromady? Budete mít společný účet? Jaké větší investice vás čekají během následujících pár let? A vůbec, jaké máte představy o běžných výdajích a nákupu zařízení do domácnosti? Na čem budete šetřit, a do čeho naopak investujete? V každém případě je lepší se hned zkraje shodnout na těchto rámcových bodech, abyste věděli, že máte společné cíle a víte, na čem jste.

Rozpočet

Rámcová pravidla bychom měli, teď přijdou na řadu čísla. Ano, nezní to moc lákavě, ale konkrétní plán vašemu hospodaření s penězi výrazně pomůže. Pokud jste si dali záležet na prvním kroku a opravdu jste se dohodli na tom, jakých cílů byste chtěli dosáhnout, plánování rozpočtu se vám zjednoduší. Aspoň částečně tak předejdete hádkám o to, kdo z vás má jaké priority. A nezapomeňte, žijeme v době chytrých programů a mobilních aplikací, které vám mohou plánování citelně usnadnit.

Kdo platí co?

Jednou z hlavních otázek domácího rozpočtu jsou účty a lidé, kteří s nimi mohou nakládat. Zůstanete u oddělených účtů, nebo si pořídíte společný? Často se vyplácí mít alespoň jedno sdílené místo, ke kterému budete mít oba přístup a na němž se budou střádat finance pro větší společná vydání. Vytvořte si seznam všech pravidelných nákladů, které vás čekají. Sepište všechny nájmy, leasingy, pojištění, inkasa a další položky a vyčíslete, kolik vás budou stát. Pak si je rozdělte podle předem zvoleného poměru - buď rovným dílem, nebo relativně k vašim příjmům.

Jízdní řád

Pokud jde o finance, vždycky hraje velkou roli otázka času. I průměrné a ukočírovatelné vydání vás může zaskočit, pokud přijde v nesprávnou dobu a na tom správném účtě nebude volná ta správná částka. Proto si předem vytvořte rozvrh pravidelných plateb a snažte se jej co nejlépe zkoordinovat s tím, kdy se vám na účet dostávají příjmy. To zahrnuje mimo jiné i plánování vzájemných převodů peněz, případně převodů na společný účet.

Drobné pro radost

Společný rozpočet skrývá jednu velkou nastraženou past: Většina z nás má něco, za co občas rádi utrácíme peníze, přestože to není k praktickému životu nutné a může to být dokonce i malicherné. Pokud to nezasahuje do důležitých výdajů, není na tom nic špatného. Proto si i v rodinných financích povolte trochu vlastního individuálního soukromí. Počítejte zkrátka s tím, že každý z vás bude mít část svého příjmu k volnému použití, aniž by se musel druhému zodpovídat z toho, za co peníze utratil.

ab
ab
ab
ab
ab