Jak pořádně vyčistit koberec? Babičky radily vynést ho v zimě ven na čistě navátou závěj sněhu a pořádně vyklepat plácačkou. Letošní zima ale této metodě rozhodně nepřeje, nehledě na to, že se tímto způsobem dostanou ven jenom hrubší mechanické nečistoty.
Vysávat, a pořádně
Pravidelnému vysávání se určitě nevyhneme, právě naopak. I když se zapřisáhnete, že se vás to netýká, většina majitelů koberců je vysává nedostatečně. Na střední výkon byste celou vysávanou plochu měli přejet zhruba pětkrát až osmkrát, podle hustoty vlasu. Že se vám to zdá přehnané? Pokud vysajete koberec poctivě, vydrží déle v relativní čistotě a ani roztoči se do něj nevrátí tak rychle. Pokud se na koberec nedostane skvrna, hlína a podobně, bude chvíli stačit na úklid hrubší koště.
Soda nebo prací prášek
To není volba, jen dvě podobně fungující možnosti. Obě se hodí zvlášť pokud oživujete koberec, který byl chvíli uskladněn a voní poněkud zašle, případně pochází z místnosti, která nebyla často větrána a trpěla vlhkostí. (Plesnivý koberec pochopitelně už nepoužívejte.) Metoda je velmi jednoduchá: Sodu, prací prášek, případně sůl nasypte na koberec a nechte alespoň hodinu působit, poté důkladně vysajte. Měla by tak zmizet podstatná část pachu. Postup nejprve vyzkoušejte na malém kousku koberce, abyste zjistili, jestli například nemá nepříznivý vliv na barvu. Pokud chcete ošklivé pachy vyhnat a příjemné dodat, smíchejte sodu se skořicí, hřebíčkem nebo rozmarýnou.
Do čistírny!
Pokud to jenom trochu jde, jednou za rok až dva nechte koberec vyčistit odborně. Ano, bude to logisticky trochu složité, ale vysavač jednoduše nikdy nedostane z koberce všechno. Existují způsoby, jak provést hloubkové čištění doma, problém ale bývá v tom, že speciální účinné přípravky jsou často nepříznivé pro zdraví a jejich výpary byste neměli dýchat. Raději proto přenechte starost čistírně, která se na koberce zaměřuje.