Kategorie

Jak správně vybrat omítku?

Jak správně vybrat omítku?

Omítka je vizuálně vůbec nejdůležitějším prvkem každého exteriéru. Nic nebude tolik na očích jako právě barva, struktura a vzor nátěru, který zvolíte. Jak ale vybrat správně?

Začněte technickými záležitostmi. Jako první se na zdivo nanáší cementový postřik. Pokud zateplujete, na polystyren je zase nejprve nutno nanést vrstvu štuku a až pak samotnou barvu.
Předpokladem pro kvalitní omítku, která dlouho vydrží, je čistý a jednotný povrch. Před omítáním nezapomeňte na to, že by měly být hotové hrubé instalace vody, elektřiny, plynu a podobně. Také si dejte pozor na okna, pokud už je máte zasazena, přikryjte je fólií. 

Přemalováváte-li starý nátěr, většina moderních barev zvládne překrýt i tmavé a výrazné odstíny už s druhou vrstvou. Myslete však i na to, že s každou další se bude celkový odstín ztmavovat, zatímco reliéf se začne utápět. Pozor také na to, aby se vám omítka pod několika silnými vrstvami nátěru nezačala loupat anebo praskat. Pokud vše zvládnete právě na dvě vrstvy, bude to ideální. 

Standardní vlastností exteriérních nátěrů bývá odolnost vůči vodě a plísním. Dodatečnou péčí ale nic nezkazíte. Jednotlivé vrstvy mohou být nanášeny buď válečkem nebo v podobě spreje. Pokud si však vyberete druhou možnost, myslete na to, že při sprejování je nutné všechny ostatní povrchy v blízkosti překrýt nebo jinak zabezpečit. Pečlivě kap postupujte o nátěru nebo nástřiku rohů a jiných zákoutí. 

Buďte odvážní a nezůstávejte u jednolitých stěn. I vzor nebo opakující se motiv lze do rázu domu zanést v minimalistickém a nadčasovém duchu. Zvažte přitom i okolí budovy, společně se střechou a podezdívkami, jež by měly z vizuálního hlediska celek zakončit a ukotvit. Na venkovní stěny můžete navíc použít i odvážnější povrchy - například dřevěný obklad zapůsobí velice trendy.

Bílá neurazí a spolu s ostatními světlými (nikoliv však křiklavými!) barvami dokáže hezky držet kompozici stavby pohromadě. Můžete ji navíc snadno kombinovat. Naopak černá nebo hnědá se výborně hodí ke zvýraznění nebo podtržení kontur a dominantních prvků. Při užití více barev každopádně volte tak, aby celek nezůstal roztříštěn. Stačí si správně vybrat a sousedům budou padat brady!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab