Kategorie

Jak správně uspořádat kuchyni

Kuchyň patří k nejdůležitějším místům v bytě. Většinou tu také trávíme značné množství našeho času vymezeného pro domácnost. Aby nám šla v kuchyni práce pěkně od ruky, je třeba ji rozvrhnout s rozmyslem.
 

V promyšleně uspořádané kuchyni na sebe navazují jednotlivé zóny v následujícím pořadí: zóny pro skladování surovin a ukládání kuchyňského náčiní, zóna umývací, přípravná a zóna vařící a pečící.

Kuchyň a její zóny

Abychom si práci v kuchyni co nejvíce zpříjemnili, je třeba dbát na efektivnost. Pobíhat stále z jednoho konce na druhý a mezi tím zápasit s nedostatkem volného místa, to na radosti z vaření jistě nepřidá. Rozvrhněme si nyní činnosti v kuchyni. Na samém kraji kuchyně vyčleníme místo pro skladování. Na začátku kuchyně najdeme tedy spíž nebo prostorné skříně a kredence, do této zóny rovněž patří lednice a mrazák. Vedlo zóny zásob bývají uloženy předměty pro vaření, nádobí, kuchyňští roboti apod.

Místo pro umývaní nádobí

Hned vedle by mělo následovat místo pro mytí. Vodu potřebujeme v kuchyni stále, ať již pro omytí nově přinesených potravin, tak pro vaření a následně pro umývání nádobí. Do této části logicky patří dřez, případně myčka na nádobí. Nezbytně důležité je vyčlenit dostatek místa v zóně přípravy. Práce jde mnohem lépe od ruky, máme-li dostatek volného prostoru. Poslední zónou je ta pro vaření a pečení.
 

Praktické rady a tipy

  • výška kuchyňské linka by se měla pohybovat v rozmezí 85 – 90 cm (Přesnou výšku zjistíme jednoduchým měřením. Postavíme se zpříma vedle linky, pokrčíme ruku v loktu do          pravého úhlu a pět až deset centimetrů pod naší rukou by se měla nalézat kuchyňská deska.)
  • dřez vyvýšíme nad úroveň linky asi o 15 cm
  • zóna pro přípravu by měla být dlouhá alespoň 90 cm
  • sokl dokáže kuchyni vhodným způsobem vyvýšit. (Necháme-li prostor otevřený, vznikne pohodlné místo na nohy.)
  • horní část kuchyně by neměla být výš než ve 190 centimetrech
  • po obou stranách sporáku necháme volné místo na odkládání
  • plynový sporák neumísťuje z bezpečnostních důvodů pod okno nebo do průvanu, kde by mohlo dojít ke zhasnutí plamene
ab
ab
ab
ab
ab