Kategorie

Jak správně udržovat a čistit koberec

Každá věc má svoji životnost. Správnou údržbou a čištěním se dá tato životnost výrazně prodloužit. Nejenže vám pak dělá radost delší dobu, ale rovněž dokážete ušetřit velké množství finančních prostředků.
Nejinak je tomu i při péči o váš koberec. Správným zacházením a pravidelnou péči si koberec udrží nejen svůj vzhled a funkčnost, ale také specifické užitné vlastnosti.

Nezapomínejte na rohožku

Důležitou preventivní součástí péče o koberec ve vaší domácnosti je sice malý, ale svým významem mnohdy nedoceněný pomocník, rohožka. Je více než žádoucí, abyste používali rohožky do všech vchodů tak, aby se na ni zachytila co možná největší část nečistot a také případná vlhkost.
Rohožka bude plnit dokonale svoji funkci jen tehdy, když sama bude pravidelně čištěna. V opačném případě svůj význam ztrácí, ba naopak se sama může stát zdrojem nečistot, se kterými se bude muset následně vypořádat váš koberec!

Základem péče je pravidelné vysávání

Mezi stěžejní věcí při péči o váš koberec je jeho vysávání. Pokud se budete této činnosti věnovat nejlépe 2x týdně, dostává váš koberec přesně to, co potřebuje. Je totiž zbavován hrubých nečistot, provzdušňuje se a brání usídlení roztočů v koberci.
Samotné pravidelné vysávání ale samozřejmě nestačí. Dříve nebo později bude koberec potřebovat důkladné vyčištění, jehož účelem bude odstranění hloubkových nečistot a skvrn z povrchu koberce.

Vyberte správný způsob čištění koberce

V zásadě existují  tři druhy čištění koberců:

čištění suchou cestou

Při této variantě čistění koberce je nezbytné zakoupit si v prodejně čistící prášek. Mělo by se jednat o prostředek s výbornou absorpční schopností, protože ten dokáže pohltit prach i nečistoty.
Prášek se na koberec jednoduše nasype a nechá se působit. Správné množství a čas působení čistidla se dozvíte z připojeného návodu. Po uplynutí požadovaného času prášek jednoduše vysajete.
Metoda je vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu s výjimkou koberců vyrobených z bavlny

čištění mokrou cestou

Tuto variantu lze s úspěchem použít téměř pro každý druh koberce, kdy čistícím prostředkem je tzv. mýdlová voda. Jedná se o koncentrovaný roztok, který vznikne smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a cca 15 dílů vlažné vody. Rovněž lze doporučit speciální prostředky na čištění koberců, které zakoupíte v drogerii.
Klíčem k úspěchu je dodržovat předepsaný poměr ředění. Aplikace probíhá tak, že se čistící roztok nanese na celu plochu koberce, na silně znečistěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout.

parní čištění

Při čištění za pomoci páry dochází k postupnému vstřikování roztoku horké vody a saponátu do koberců. Rozpuštěné nečistoty jsou ihned odsáty výkonným vysavačem určeným pro mokré vysávání. Oceníte jej zejména u vysoce znečištěných koberců.
Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod. Potěšující správou může být skutečnost, že pokud tento čistící stroj nevlastníte, existuje možnost si jej ve specializovaných prodejnách půjčit.
ab
ab
ab
ab
ab