Kategorie

Jak správně pečovat o trávník na jaře?

Jak správně pečovat o trávník na jaře?

Když máme za sebou péči o ovocné stromy i všechny nejbrzčí zahradní práce, které nás s příchodem jara nevyhnutelně čekají, přichází na řadu i trávníky. Kdy se na ně vrhnout a jak?

Trávník jakožto nejčastější vegetační prvek je sice na každé zahradě, ale to neznamená, že se vždy jedná o trávník upravený a s veškerou péčí, která by ho dovedla na kvalitu golfového hřiště. Aby se ten váš opravdu vyjímal, vyžaduje to nemálo času i úsilí, ale nejedná se o nic nemožného.

S příchodem jara je prací – jako v každé zahradnické disciplíně – nejvíce. Na prvním místě stojí samotná obnova trávníku za pomoci hrábí, kterými z trávy vyčešete a odstraníte stařinu, tedy zbytky listí a všemožných chuchvalců odumřelé trávy. Pokud na to půjdete opravdu zevrubně železnými hráběmi, současně se půda i provzdušní.

TIP: Výrazně ulehčit práci vám při pečování o váš trávnk může například robotická sekačka!

Nezapomínejte na provzdušnění

K provzdušnění je skvělý i vertikutátor, který ostrými břity doslova prořeže trávník do několikacentimetrové hloubky a napomůže odstranění travních plstí a stařiny. Půda se tak nejen provzdušní, ale zároveň pomůže vertikutace i k jejímu svrchnímu vysušení a tím pádem významně napomáhá při odstraňování nechtěných mechových ploch v trávníku. Jak to nejspíš všichni známe, v každém stinném zákoutí zahrady se trávě často pro mech nedaří – právě vertikutátor je první rychlou pomocí.

Vápněním k odstranění mechů

Dalším kladným vlivem této péče je i prostor a lepší a efektivnější vápnění. Tím se zvyšuje pH půdy a zároveň se omezuje vznik nechtěných mechů, trávník se tak vyživí a pročistí od nechtěných rostlinek. Nejsnadnějším řešením je obyčejné suchý práškový vápenec, který rozsypete po trávníku (ideálně zčerstva po nějakém výše zmíněném zásahu), který zakropíte vodou, aby se vstřebal do půdy.

Na posledním místě hnojení

Na posledním místě stojí i hnojení trávníku, který si zaslouží značnou dávku výživy po odcházející zimě a před dalším horkým létem. Je proto dobré zvolit takové hnojivo, které zajistí dostatečný obsah dusíku, draslíku, fosforu a hořčíku. Preventivně tak bráníte různým travním nemocem a plísním, ale zároveň i napomáháte správnému růstu.

Trávu nezačínejte sekat, dokud nezačne skutečně růst (nejen že to do té doby není třeba, ale zároveň můžete svou přehnanou aktivitou trávníku skutečně ublížit). Sekejte ji zhruba o jednu třetinu její výšky, pokud jí však plánujete věnovat nadcházející sezónu maximum péče a chcete docílit trávníku hustšího – samozřejmě za předpokladu, že jste trávním zbavili všech zásadních neduhů – nemusíte mít strach nastavit břity sekačky níže a docílit tak skutečně hustého trávníku.

ab
ab
ab
ab
ab