Kategorie

Jak snadno položit zámkovou dlažbu?

Zámková dlažba na příjezdové cestě nebo chodníku u domu nemusí být nic složitého. Její pokládání zvládnete sami, stačí se držet dobrých rad.
I když dnes existuje řada firem, které jsou připraveny vyměnit trávu a hlínu za něco pevnějšího, pro šikovného  a fyzicky přiměřeně zdatného kutila nemusí být taková práce až tak velký problém.
Pokládku zámkové dlažby by měl zvládnout každý jen trochu šikovnější kutil

Chodník, nebo dálnice?

K těm nejrozšířenějším technologiím voleným zejména u rodinných domků patří zámková dlažba. Je to varianta pro vybudování pohledného prostranství, omezená nosností a do značné míry i velikostí plochy. Zvláště, když se k jejímu položení rozhodneme sami.

I v případě menší plochy je si však třeba uvědomit, jak bude povrch namáhán. Zdali pouze chůzí, nebo po něm budou jezdit také osobní automobily.

Úprava terénu pro zámkovou dlažbu

Zamýšlený tvar budoucího povrchu je třeba nejprve vyměřit a vykolíkovat. Vyhloubení zeminy můžeme provést ručně nebo tuto poměrně namáhavou práci přenechat menšímu bagru. Pro zvýšení nosnosti dlažby použijeme jako podloží betonovou směs. V tom případě by měla být hloubka výkopu minimálně dvacet centimetrů. Polovinu z této výšky zaplní beton, další zhruba čtyři centimetry podkladový materiál a zbytek samotné dlaždice. V případě chodníku betonová vrstva odpadá, zeminu je však třeba zhutnit, aby se později povrch nepropadl.

Pro zvýšení nosnosti dlažby použijeme jako podloží betonovou směs, na tu pak nasypeme drobnou kamenitou drť

Vymezení stavby

Dalším krokem je osazení obvodu prostoru, který chceme vydláždit. Okraje mohou tvořit přirozené bariéry jako jsou betonová zídka,stěna domu, jiná dlažba, veřejná komunikace či další pevné hrany. Ostatní nezpevněné okraje by měly být osázeny obrubníky, případně samotnou dlažbou otočenou na hranu.

Dobrá rada Není-li prostor k vydláždění předem určený pevnými okraji, je lepší před samotnou pokládkou osadit obrubníky nejprve pouze na jedné straně a od té začít klást dlažbu. Vyhneme se tak zbytečnému řezání či zbrušování. I když totiž vyměříte celý prostor sebe lépe, stejně to nakonec na celou dlaždici nevyjde.

K usazování dlaždic použijeme gumovou palici

Základem je pečlivá příprava podloží

Na dostatečně vyzrálý beton nasypeme drobnou kamenitou drť a rozprostřeme ji v prostoru. V požadované výšce a patřičné vzdálenost od sebe vytvoříme z podloží dvě vodící špalety. Rovinu zkontrolujeme vodováhou. Hranu rovné desky pak přiložíme na obě špalety a pohyby do boku a k sobě stahujeme drť do roviny. Je-li podloží připraveno, začneme pokládat jednotlivé dlaždice podle jejich tvaru do libovolného vzoru. K pečlivému usazení každého kusu používáme gumovou paličku. Po dokončení můžeme pro lepší vyrovnání povrchu použít hutnící stroj.

Nakonec dlažbu vyspárujeme jemným štěrkem.

ab
ab
ab
ab
ab