Kategorie

Jak směňovat nemovitosti, 1. díl

Pokud máte vlastní bydlení, které vám z nějakého důvodu nevyhovuje, budete v blízké době řešit otázku, jak svůj dům či byt nejlépe prodat a vzápětí koupit nemovitost novou, odpovídající vašim potřebám. Důvody k těmto krokům mohou být různé – nedostatečná obytná plocha, nutnost stěhování za prací, rodinné důvody aj. Jak v těchto případech postupovat, aby celá transakce dopadla pro vás co nejlépe?
Prodej vašeho domu nebo bytu a následná koupě jiné nemovitosti bývá pro zainteresované osoby finančně, časově, ale i psychicky náročná záležitost.

Dům můžete směnit i za byt či pozemek

Prodej a nákup – složitější varianta

Při nakládání s nemovitostmi si jen málokdo dokáže poradit sám. Nemáte-li v této oblasti dostatečné znalosti, nezbývá než využít služeb realitních kanceláří a jejich makléřů, právníků, notářů, případně i finančních poradců. Prodej a nákup nemovitostí se tak stává nákladnou záležitostí. Za sepsání dvou kupních smluv zaplatíte nemalý peníz, realitní kanceláře se těší na dvě provize z prodeje nemovitostí, notář vám naúčtuje poplatek za notářskou úschovu (pokud jeho služeb využijete). Zkrátka nepřijdou finanční poradci při vyřizování hypoték, úvěrů ze stavebního spoření, životních pojistek či jiných produktů doprovázející obchody s nemovitostmi. Nezapomeňme také na státní pokladnu, které budou účastníci smluv nuceni zaplatit dvě daně z převodu nemovitostí, v některých případech i daň z příjmu. Nelze také nevzpomenout případné dvojí stěhování, protože jen málokdy se podaří v jeden den nemovitost prodat a druhou koupit. Přitom obvykle stačí maličkost – provést směnu nemovitostí.

Pokud se domluvíte s druhou stranou, můžete ušetřit i při stěhovaní

Směna - lepší cesta k novému bydlení

Představme si situaci, že se rodina chystá přestěhovat z Jihlavy do Olomouce. Domnívá se, že nebude jiné řešení, než byt v Jihlavě prodat, dočasně se nastěhovat k rodičům a počkat na vhodnou koupi bytu v Olomouci. Z toho vyplývá velké množství starostí s uzavíráním smluv – smlouvy o smlouvě budoucí, kupní smlouvy, smlouvy o poskytnutí úvěru, zástavní smlouvy a navíc nepříjemné stěhování. V takovýchto situacích je dobré si uvědomit, že na opačné straně může stát někdo jiný, kdo se chce přestěhovat z Olomouce do Jihlavy. Dohodnete-li se spolu na výměně nemovitostí, bude pro vás i protistranu výhodné uzavřít místo dvou kupních smluv pouze smlouvu jednu - směnnou.
Směňovat můžete: • Dům za dům • Byt za byt • Pozemek za pozemek • Dům za byt a naopak • Byt za pozemek a naopak • Dům za pozemek a naopak
ab
ab
ab
ab
ab