Kategorie

Jak sladit novou kuchyňskou linku s původním zařízením?

Rozhodneme-li se vyměnit původní kuchyňskou linku a ponechat ostatní vybavení bytu, měli bychom se při výběru nového kuchyňského nábytku zamyslet.
Pokud je výměna kuchyně provázena také částečnou rekonstrukcí a měníme dispozice bytu, měli bychom zohlednit, zda bude kuchyň samostatná nebo propojená s ostatním obývacím prostorem.

Pozor na barvy

Propojené místnosti by spolu měly alespoň částečně barevně korespondovat. Není podmínkou volit barvy naprosto identické, stačí vybrat podobný odstín. Například pokud máme současný nábytek v třešni, tedy v červených odstínech, bude k němu ladit odstín olše, buku nebo calvadosu. Pokud ovšem nábytek hraje do hnědých odstínů, volme raději kombinace ořechu nebo dubu. Základní barvy dřeva ovšem můžeme doplnit o pastelové odstíny – nejčastěji se používá vanilka. Na první pohled pak rozdílné odstíny vzájemně ladí pomocí doplňků. Další varianta volby odstínů je opak světlé a tmavé. Stará lakovaná komoda v tmavě hnědé až černé barvě může být doplněna světlou, například břízovou kuchyní. Komoda vedle světlé krásně vynikne jako soliter a světlá kuchyňská linka místnost opticky zvětší. Nesnažme se však napodobit nábytek po babičce nebo ze zrušené kanceláře. Lépe vypadají kusy úmyslně odlišné než nevhodně podobné.

Držme se jednoho stylu

S čím bychom neměli příliš experimentovat, je styl. Ačkoli kombinace naprosté moderny a starožitného kusu může být při citlivém použití velice zajímavá, bez pomoci zkušeného bytového architekta bychom měli být opatrní. Styl nové kuchyně by měl být ve stylu celého bytu. Nezdařile vypadá byt, kde je nový nábytek jakoby vytržen z kontextu, jakoby z jiného bytu. Místnosti by na sebe měly stylově navazovat a tak pokud je náš obývací pokoj spíše klasický, dejme pozor na moderní lakované a technické kuchyně. Zvolme raději střední proud. Jednodušší než postupné dokupování samostatných kusů je, když zařizujeme všechno najednou a můžeme vše sladit. Pokud se na výběr a sladění nových kusů necítíme, neváhejme oslovit bytového architekta, který má praxi a s vhodným výběrem nám pomůže. Výsledek pak bude určitě stát za to.

ab
ab
ab
ab
ab