Kategorie

Jak si zajistit pohodlné bydlení ve stáří?

Jak si zajistit pohodlné bydlení ve stáří?
S příchodem stáří se každodenní život stává složitějším a namáhavějším. I ty nejrutinnější činnosti se mohou časem jevit jako nesnadné a krajně nepříjemné. Naštěstí doba pokročila také v designu a konceptu bydlení. Objevují se tak nové přístupy a řešení, která umějí z obtížného udělat jednoduché, a která zajistí, že i ve stáří se dá bydlet pohodlně.

V hlavní roli přístupnost

Jen málo z nás umí změnit počet schodů ze své ložnice do obýváku nebo výšku koupelnové přepážky. Naštěstí existují nástroje a bezbariérová provedení, která umí takové problémy alespoň částečně vyřešit. Ať už jde o domácí schodištní přepravník či sprchové kouty bez dělícího stupínku, včasnou implementaci snadno přístupných struktur ve svém domově později rozhodně oceníte - hlavní je s tím neotálet. Rozšíření dveřních rámů a instalace zábradlí vám v budoucnosti ušetří spoustu nepříjemností.

Nábytek jako pomocník

Ve velkých i malých řetězcích už dnes běžně najdete tzv. modulovatelný nábytek. Takové kousky jsou nejen nesmíně praktické, ale navíc umí zajímavě oživit jinak statické a nevýrazné místnosti. Jedná se tedy o ideální prvek prostorově nepříznivých míst, ale i domácností, kterým už konvenční nábytek nestačí. Modulovatelný nábytek umí zkombinovat postel s knihovnou i lavici s psacím stolem - složení trvá pár okamžiků a šetří tak prostor, čas i energii.

Elektronika jako přítel

Starším generacím mohou rozličná elektronická zařízení připadat nepraktická a příliiš komplikovaná. Mnohdy se ale i jejich používání stane skvělým zlepšovákem seniorského života. Stačí překonat umělou ‘generační bariéru’ a v rukou záhy držíte snadno přístupný svět informací, komunikace a v neposlední řadě i chytrých aplikací, které mohou vynalézavým způsobem usnadnit vaše každodenní působení nejen online. Převod textu na řeč, inteligentní slovník, chytrá lupa nebo interaktivní noviny jsou jen pár kliknutí vzdálené.

Investujte do svého komfortu

Bylo by chybou uzavírat se před světem. Ujistěte se proto, že ve vašem domovském prostředí nechybí dostatek přirozeného světla, doplňků nebo třeba rostlin, o které je snadné i naplňující se starat. Základy lze shrnout několika slovy - včasná příprava, dostatek prostředků, nápaditost a především odvaha zkoušet nové věci. Myslete na svoji budoucnost. Prožít stáří postaru se totiž dávno nenosí.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab