Kategorie

Jak si vybírat okna?

Jak si vybírat okna?
Co ovlivňuje výběr oken a dveří Volba oken a dveří by měla být dána především tím, kde budou tyto prvky sloužit a co od nich očekáváme. Pokud jde o tepelně izolační vlastnosti, všechny typy oken tj. plastová okna, dřevě

Co ovlivňuje výběr oken a dveří

Volba oken a dveří by měla být dána především tím, kde budou tyto prvky sloužit a co od nich očekáváme. Pokud jde o tepelně izolační vlastnosti, všechny typy oken tj. plastová okna, dřevěná eurookna, hliníková i dřevohliníková okna poskytují srovnatelné vlastnosti. V nabídce zdejšího trhu by měla být jen okna, která splňují požadavky technických norem. Záleží pak jen na tom, jak úsporná okna potřebujete, zda budou dostačovat potřebám běžná okna či budou třeba okna vyhovující náročným požadavkům pasivních staveb.

Výběr materiálu, ze kterého jsou okna vyrobena, záleží prakticky jen na preferencích každého zákazníka a jeho finančních možnostech. Plastová okna poskytují z tohoto pohledu výborný poměr kvalita a cena. Dřevěná okna jsou již dražší záležitostí, vyšší je pak cena kombinovaných dřevohliníkových oken. Nejdražší jsou hliníková okna, i když u nich je třeba počítat s poněkud menší úsporou tepla, přeci jenom jde o kovová okna.

Pro všechny materiály platí, že tepelně izolační vlastnosti zásadně ovlivňuje okenní profil resp. stavební hloubka a kvalita zasklení, které tvoří z pohledu plochy většinu okna. Při výběru je dále třeba zvažovat, kde má okno sloužit. Pokud je například větší ochrana před hlukem je vhodné volit speciální protihluková skla. V případě požadavků na větší bezpečnost, a to jak před vloupáním, tak zvýšená ochrana dětí je opět vhodné informovat se na možnosti řešení těchto otázek.

Plastová okna pro každou stavbu

Plastová okna jsou oblíbená díky příznivé ceně a bezúdržbovosti tj. není třeba speciální údržba jejich povrchu. Tepelná izolace je dána jejich stavební hloubkou. Tvrzení, že více komor poskytne lepší vlastnosti je zavádějící, rozhodující je vždy stavební hloubka a zvolené zasklení. Pokud potřebujete větší ochranu před hlukem, prachem, hnaným deštěm či nárazy větru je dobré volit profil se středovým těsněním.

Cena plastových oken se odvíjí samozřejmě od zvoleného profilu a typu zasklení. Dražší jsou okna v barevném dekoru, a to jak jednostranném tak oboustranném. Obecně ale plastová okna budou dobře sloužit v každé stavbě, a to jak v nově postavených domech, tak rekonstruovaných objektech.

Dřevěná okna jsou prověřenou jistotou

Dřevěná okna jsou léty prověřenou klasikou. Jejich kvalita tkví především v povrchové úpravě. Pokud zvolíte okna s kvalitně ošetřeným povrchem, péče o ně je jednoduchá. „VEKRA si zakládá na kvalitě povrchové úpravy svých dřevěných oken,“ říká J. Scheidel technický manažer značky. „Pokud je zákazník 2x ročně jednoduše ošetří okna balzámem, bude renovační nátěr potřeba nejdříve za 7 až 10 let“.

S investicí do dřevohliníkových oken, kde dřevo chrání hliníkové opláštění, údržba povrchu zcela odpadá. Ze dřeva a dřevohliníku je možné vyrobit i velké prosklené plochy, protože dřevo má výbornou tvarovou stálost.

Hliníková okna jako exklusivní řešení

Hliníková okna a dveře jsou vhodné zejména do hodně namáhaných veřejných prostor, protože jsou vysoce odolné i vůči nešetrnému zacházení. Velice oblíbené jsou v moderních rodinných domech. Spolehlivě jdou z těchto profilů vyrábět i velké prosklené plochy.

Pokud budete vybírat okna pro novostavbu či rekonstrukci vždy zvažujte, kde mají okna sloužit, co od nich očekáváte. Nezapomeňte již při výběru řešit také doplňky jako jsou parapety, stínění a další detaily, může to ušetřit řadu problémů a nemalé finance.

ab
ab
ab
ab
ab