Kategorie

Jak si doma vyrobit hmyzí hotel?

Hmyzí hotel

Uvažovali jste o umístění hmyzího domečku na svou zahradu? Rozhodně byste mu měli dát šanci, protože nejen že uděláte něco pro přírodu, ale zároveň můžete mít radost z pozorování svých malých nájemníků.

 

Co je to hmyzí domeček?

Hmyzí hotel je člověkem vyrobená skrýš pro různé druhy hmyzu, převážně pak ale pro druhy užitečné. Správně by se měl skládat z několika různých přihrádek, přičemž v každé z nich budou umístěny různé druhy materiálu, čímž zvýšíte pravděpodobnost, že si u vás nějaký ten brouček najde svůj úkryt.

Kde si jej pořídit?

Na trhu můžete najít domečků nespočet již vyrobených. Cena hmyzího hotelu se pohybuje mezi 250 až 400 Kč a můžete si vybírat mezi mnoha druhy i designovými variantami. Největší radost ale budete z hmyzího hotelu nejspíš mít, když si ho velice snadno a levně vyrobíte sami.

Jak vyrobit hmyzí domeček?

Hmyzí hotely můžete vyrobit prakticky z čehokoliv – z obyčejného špalku nebo i staré dřevěné přepravky, záleží jen na vaší fantazii a případně i místě, kam budete chtít domeček dát (zda bude zavěšený nebo jen položený na zemi apod.).

Pokud budete chtít radši volit jednodušší cestu, bude vám stačit špalek, vrtačka a trocha slámy a klacků. Do seříznuté plochy špalku vyvrtejte dva větší otvory o průměru zhruba 10 centimetrů, do zbytku plochy vyvrtejte pouze malé otvory jako úkryty. Do děr větších rozměrů umístěte jako výplň slámu a drobnější klacíky, do kterých se bude hmyz moct dle libosti zavrtat a schovat podle svých preferencí.

A voilà, máte hotovo! Kam jej jen umístit? Nejlépe někam do závětří a ideálně na jižní stranu. A můžete se těšit na nové sousedy.

A kdo se k vám může nastěhovat?

Můžou k vám zavítat například slunéčka sedmitečná, která vám budou pomáhat likvidovat mšice.  S tím může pomoct ale i zlatoočka, která také bývá častou návštěvnicí v hmyzích hotelích. Nebo vosíci, ti loví drobný hmyz a společně s ním i pavouky.

Čekat je můžete hned první den, kdy domeček do zahrady umístíte – hmyz si svou skrýš najde velice brzy. Snad tomu tak bude i ve vaší zahradě!

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab