Kategorie

Jak se žije ERASMUS studentům v Turecku a jak si mohou najít bydlení? Možnosti, které se studentům nabízejí..

Jak se žije v Turecku? Je snadné najít ubytování na půl roku? Jaká je úroveň ubytování a jaké jsou možnosti pro zahraniční studenty programu Sokrates/Erasmus v Turecku? Jak vypadají univerzitní kampusy a jak se na nich žije, to Vám prozradíme na Světě bydlení..
 

Uvažujete o tom, že byste se vydali na dovolenou nebo na studijní pobyt do Turecka? Nemusíte se obávat, v Turecku je ubytování na vysoké úrovni a nabídka pro návštěvníky této velice rozmanité země je opravdu široká.

Adapazari - Cark caddesi (centrum města)

Sakarya University

Obzvláště pro Erasmus studenty, kteří se rozhodnou pro studium na některé z Tureckých univerzit. Univerzity v Turecku jsou na velice vyspělé úrovni. Například Sakarya University má obrovský kampus, který se tyčí nad městem Adapazari, severovýchodním městě v Turecku.
 
Adapazari je hlavní město provincie Sakarya, které má asi 280 000 obyvatel. Je to  průmyslové městečko s několika továrnami , jako je cukrovar nebo továrna na výrobu tabáku. Adapazari je Anatolskou železnicí spojeno jak s Ankarou ( 300 km), tak s Istanbulem (140 km). Adapazari leží na hlavním dálničním tahu mezi Istanbulem a Ankarou. Od Černého moře je vzdáleno 50 km.
 

Sakaryjská univerzita se tyčí nad městem

O kampusu Sakaryjské univerzity se dá říct, že je město ve městě. Dostanete se zde minibusem, který jezdí z centra města a sváží studenty každých deset minut po celý den, dokonce i o víkendech. Důležité je mít u sebe studentský průkaz, před vjezdem na kampus probíhá kontrola. Do každého vjíždějícího minibusu nastoupí kontrolor – pracovník univerzity a ověřuje, zda jste studentem nebo co na univerzitě pohledáváte. Pak teprve může minibus pokračovat a postupně rozvážet studenty na jednotlivé fakulty.

Kampus Sakarya University

 
V kampusu se nacházejí všechny fakulty, které Sakaryjská univerzita čítá. Mimo to, zde také najdete univerzitní knihovnu, menzu, nemocnici, mešitu, nákupní centrum, banku, poštu, sportovní stadion, tenisové kurty, posilovnu, restaurace,kavárny, autobusové nádraží, odkud se dostanete do různých destinací, např. do Ankary Istanbulu, Adany, Bursy….

Kafeterie na kampusu
 

Na kampusu se nudit nebudete

Mezi studenty vládne naprostá pohoda. Turečtí studenti se velice rádi sdružují v kavárničkách, kterých je na kampusu nespočet a popíjejí čaj nebo kávu. V hlavní kafetérii na kampusu si můžete zahrát kulečník, ping-pong, tavlu (stolní společenská hra) nebo můžete jen tak sedět a poslouchat hudbu a usrkávat Turky oblíbený čaj. Dále jsou zde k dispozici playstationy s nejnovějšími hrami, a pokud se k nim dostanete, můžete hrát. Když je venku příznivé počasí, všechny lavičky jsou vesměs obsazeny skupinkami studentů, kteří si zpříjemňují čas čekáním na přednášky. Na celém kampusu je možné se bezrátově připojit na internet nebo využít něterou z počítačových učeben.
Učebna a menza na kampusu - Sakarya University

Jak se hledá ubytování v Turecku

Na kampusu je snadné najít si ubytování. Stačí pouze zažádat, například u koordinátora, který vám s ubytováním pomůže. Možností je ale více. Bud'to přímo na koleji nebo v soukromých ubytovnách, které jsou ale v Turecku rozděleny zvlášť pro chlapce a zvlášť pro dívky. Není možné se navštěvovat. Taková jsou turecká pravidla. Nezapomínejte, že Turecko je muslimská země a Adapazari je velice konzervativní město. Jestliže se rozhodnete ubytovat v takovéto ubytovně, počítejte s tím, že denně nejpozději do 23.00 hod se budete muset vrátit zpět, jinak Vám majitelé zamknou a dovnitř se nedostanete. Soukromé ubytovny (Ögrenci Yurdu) jsou většinou velice luxusně vybaveny. Standart je internet, pračka, žehlička,  vybavená kuchyně…
Sila Kiz ögrenci yurdu - ubytovna pro studentky
 

Předem se informujte o pravidlech a nepodepisujte nic v turečtině

Než se ale v takovéto soukromé studentské ubytovně ubytujete, předem se informujte o pravidlech, jež její majitelé vyžadují. Doporučuji mít sebou někoho, kdo Vám bude tlumočit, pokud majitelé nehovoří anglicky či německy. Také se předem dohodněte na ceně a délce ubytování. Věřte, že předejdete problémům. Nic ale nepodepisujte, žádné formuláře v turečtině, dokud Vám je někdo nepřeloží nebo pokud nebudou v angličtině.
Kuchyně a chodba - Sila kiz ögrenci yurdu/ Adapazari
 
Velice pěkná a pohodlná soukromá ubytovna pro dívky je cca 20 min od univerzitního kampusu s názvem SILA KIZ ÖGRENCI YURDU, kde není nutné dodržovat čas návratu, ale chlapcům je zde, jako všude na ubytovnách, vstup zakázán. Zde si můžete pronajmout apartmán o dvou pokojích, každý zařízený pro dvě studentky, společné místnosti s kuchyňkou a obývacím pokojem v jednom, a také koupelnou s „evropskou“ toaletou. Společná je pro všechny pračka, která je v přízemí. Internet je zde bezdrátový. Cena ubytování na měsíc je cca 330 TL a zahrnuje snídani a večeři.
 
ab
ab
ab
ab
ab