Kategorie

Jak se zbavit vlhkosti a plísně?

Jak se zbavit vlhkosti a plísně?

Vlhkost na stěnách, plíseň na podlaze nebo v rozích obydlí, to je bohužel věc, která není zdaleka ojedinělá. Jak si s takovou nepříjemností poradit? Máme pro vás několik tipů! 

1) Správné větrání 

Větrání je pochopitelně základ. Takže pokud máte tu možnost, otvírejte okna, jak často jen můžete. Když nemáte v místnosti okna, nechávejte otevřené alespoň dveře. 

2)  Pohlcovač vlhkosti

Když vidíte, že místnost opravdu nejde vyvětrat, pořiďte si pohlcovač vlhkosti. Nadměrná vzdušná vlhkost se nejčastěji objevuje u staveb, kde se měnila okna, která lépe těsní a majitelé nejsou zvyklí tolik větrat. Problém s vlhkostí mívají také novostavby, které ještě nevyschly.

3) Úklid jako prevence

Abyste vzniku plísní efektivně předešli, myslete na pravidelný úklid, ale také třeba na časté vynášení odpadkového koše nebo rozmražování ledničky. Nábytek, a to zejména ten v koupelně, je lepší stavět kousek od zdi, aby zde mohl proudit vzduch a aby vše správně „dýchalo“.

4) Sprej proti plísním 

Když už se vám plíseň doma objeví, je potřeba okamžitě zasáhnout - nejlepší je použít sprej na plísně. Tak zvaná riziková místa je potřeba dobře a pravidelně sledovat. Patří mezi ně rohy za vanou či nábytkem, ale i další místa, kde proudí méně vzduchu, čímž se zde drží více vlhkosti. 

5) Jedlá soda

Skvělým pomocníkem na i proti plísním je také jedlá soda. Stačí, když smícháte sodu s vodou v poměru 1:1, aby vám vznikla hutná hmota. Tu nanesete na místa s plísní, necháte zaschnout a sedřete kartáčkem, případně místo začistíte hadříkem. 

Jaké jsou další rychlé tipy proti vlhkosti a plísni? 

  • po sprchování otírejte ručníkem nebo stěrkou vodu ze stěn sprchového koutu 
  • při vaření v kuchyni používejte digestoř a větrejte
  • po domytí myčky nechte dvířka co nejdéle zavřená, aby se horká pára ochladila 
  • povrchy, kde se drží vlhkost, myjte, ale i dezinfikujte
  • pokud to jde, nenechávejte mokré prádlo schnout v postižených místnostech
ab
ab
ab
ab
ab