Kategorie

Jak se slaví Vánoce v Německu a v Rakousku?

Jak se slaví Vánoce v Německu a v Rakousku?
Všichni se těšíme na štědrovečerní večeří a na rozbalování dárečků, které najdeme pod ozdobeným stromečkem. Večer se obvykle vypravíme do kostela na půlnoční mši.

Každý stát a každý kraj má však své specifické zvyky a obyčeje. Podívejme se na nyní na nejzajímavější vánoční obyčeje našich německých a rakouských sousedů.

Německo dalo světu vánoční stromeček

Za krásný zvyk zdobení vánočního stromečku můžeme děkovat právě Německu. V 18. století si německé rodiny pořizovaly papírové nebo ze dřeva vyřezávané stromečky. Teprve později si Němci začali domů nosit živé stromky. A  až budete na štědrý den přivazovat váš vánoční stromeček ke stropu, aby ho nezdecimovala rozjařená kočka nebo pes, vzpomeňte na to, že první vánoční stromečky nestály na zemi, ale visely právě ze stropu.
 

Nejoblíbenější vánoční stromeček je jedle

Nejoblíbenějším druhem pro vánoční stromeček je kavkazská jedle. Nepochází však z dalekého Kavkazu, ale ze Šlesvicka-Holštýnska a Severního Porýní-Vestfálska. Každým rokem se v Německu prodá kolem šestnácti milionů těchto ušlechtilých stromečků.

Živý či umělý vánoční stromek?

V dnešní době se díky vlivu ekologických aktivistů a stále rostoucím cenám živých stromků čím dál častěji objevují i umělé stromečky. Vánoční stromeček bývá nazdoben podobně jako u nás, nejčastěji barevnými ozdobami a svítícími svíčkami.

Tradiční vánoční pokrmy

Ryby jsou v Německu běžným štědrovečerním jídlem, nespecializují se však tak jako my výhradně na smaženého kapra. Vánoční rybou je také losos, štika, úhoř, sumec nebo candát. Často se na jejich stolech objevuje kachna, husa nebo krocan. Nebyli by to Němci, kdyby zapomněli na své charakteristické buřty a pečené vinné klobásy. Další věc, co Německo dalo světu, je vánoční máslová štola. Jedná se o hutnou, sytou sladkou buchtu plněnou rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem.

Německý Ježíšek

Německý Ježíšek se nazývá Chistkind nebo Weihnachtsmann. Má dlouhé, vlnité, rezavé vlasy a vousy, nosí dlouhý plášť s kapucí a k přepravě používá divoký vítr. Podoba německého Ježíška má souvislost ze starými germánskými bájemi, kdy bůh bouře, větru a žní Wodan obdarovával hodné děti a zlé trestal. Říká se, že měl políčeno rovněž na nevěrné manželky. Doprovázela ho jeho žena Freya a pacholek Ruprecht.

Adventní kalendáře

Německé děti dostávají stejně jako ty české adventní kalendáře, které jim zkracují dobu čekání do příchodu Štědrého dne.
 

Vánoční trhy

Němci se na Vánoce připravují s dostatečným předstihem a rádi si vánoční atmosféru užívají. Tradicí je návštěva vánočních trhů, kde to z každého rohu dýchá vánoční atmosférou. Ve vánočně nazdobených stáncích uvidíme převážně rukodělné výrobky, keramiku, vánoční dekorace, šperky, šátky nebo vánoční cukroví, zejména perníčky. Pro děti tu existují různé atrakce, kde si v řemeslných stáncích mohou pod dohledem zkušeného odborníka sami zhotovit vánoční dáreček, pouze za cenu materiálu.

Rakouské Vánoce

Rakušané si na Vánoce potrpí. Rádi obhajují své staré zvyky a snaží se zabránit poameričtění Vánoc. Jsou hrdí na svého  Ježíška a odsuzují Santa Clause. Rádi pečou domácí vánoční cukroví, vanilkové rohlíčky, slepované cukroví nebo perníčky. K večeři se v každé čtvrté rodině objeví na štědrovečerním stole kapr, ale mnohem častěji se setkáme s jinými masy. Oblíbené jsou vídeňské vepřové řízky, kachna nebo krůta, výjimkou není ani zvěřina.
ab
ab
ab
ab
ab