Kategorie

Jak se slaví Vánoce v Itálii?

Italské Vánoce se nesou v poněkud nevánočním duchu. Žádné zbytečné stresy s předvánoční přípravou, úklidem nebo pečením. Vánoce jsou pro Italy svátky, kdy mají možnost sejít se s rodinou a pobavit s přáteli. Vánoční shon a přehnaná výzdoba se tu nenosí.
 

Čtyřiadvacátého ještě do práce

V Itálii je čtyřiadvacátý prosinec pracovním dnem. Večer nebývá nijak honosný, je věnován posezení s rodinou nebo přáteli. Řada lidí drží v předvečer půlnoční mše půst, proto ani večeře nebývá nijak bohatá. V některých rodinách se rozbalují  dárečky 24.12., ale mnohem typičtější je vyčkávat až na první svátek vánoční – na Boží hod. Oficiálně jsou Vánoce zahájeny slavným papežovým požehnáním Urbi et Orbi 25. prosince.

Půlnoční mše

Pokud je na italských Vánocích něco zcela jedinečného, tak  jsou to jistě půlnoční mše. Nejslavnější je mše, která se koná ve Vatikánu v chrámu sv. Petra.

Cukroví a stromeček? Není nutností

Italové často ani nepečou vánoční cukroví a dokáží se obejít i bez vánočního stromečku. Tento zvyk je v Itálii relativně nový, ozdobený stromeček se tu začal objevovat až po první světové válce.

Bez jesliček nejsou Vánoce

Téměř nutností v Itálii je však Betlém. Staré prameny říkají, že první Betlém byl v Itálii postaven už ve 13. století. Objevovaly se Betlémy tesané do kamene, betémy vyrobené z papíru nebo hlíny. Do současnosti se řada lidí s oblibou zabývá právě výrobou Betlémů. Městem Betlémův Itálii je Neapol. Betlémy se vystavují již od 8.12. Jsou podobné těm našim. Jedinou výjimkou je to, že Ježíšek přibude mezi ostatní figurky až 24. prosince.

Slavností tabule

Pokrmy konzumované o Vánocích se liší kraj od kraje. Zcela jisté však je, že kapra s bramborovým salátem tu asi nenajdeme. Oblíbeným pokrmem je jehně, krocan nebo kuře, z ryb Italové preferují úhoře. Na rožni se pečou artičoky. Typickým sladkým pokrmem je panettone. Vypadá a chutná podobně jako česká vánočka. Další klasickou vánoční sladkostí je turecký med, kaštanové pyré se šlehačkou a samozřejmě různé sušené ovoce, především datle a fíky.

Befana přilétá 6. ledna

V noci z 5. na 6. ledna se na většině italských náměstí rozzáří ohně, uprostřed kterých je umístěna dřevěná Befana. Pro Italy je to velké povyražení a možnost, jak se pobavit a strávit čas ve společnosti ostatních. 6. ledna vyráží lidé do ulic, děti tu koledují a dostávají od dospělých drobné dárečky a sladkosti.
Befana je stará, ale hodná čarodějnice, která přilétá k dětem na koštěti komínem a přináší jim dárky. Hodné a poslušné děti dostávají v punčoše sladkosti, ty zlobivé a neposlušné zase uhlí. Není třeba se jí bát. Dokáže chápat všechny špatné lidské vlastnosti a dívat se na svět vlídnou tváří. Pověst vypráví, že se původně jednalo o velice ošklivou, ale přitom vlídnou a dobrotivou ženu, která se dozvěděla o narození Ježíška. Nabrala dárky a šla ho hledat. Bohužel ho nenašla, a tak se o to snaží dodnes. foto: www.thinkstockphotos.com
ab
ab
ab
ab
ab