Pergola je často velmi praktickou záležitostí. Brání před horkem, přímým sluncem, ale i před deštěm a další nepřízní počasí. Navíc zkrášlí každou zahradu a vy se budete cítit jako v oáze. Jak se o svou pergolu správně postarat? Tady jsou naše tipy.
Ošetření dřeva pergoly
Pravidelné ošetřování dřeva patří k zákadní péči o pergolu. Pokud jste si pořídili pergolu novou, určitě ji věnujte ještě před sezónou ochranný nátěr. Starší stavby mohou podléhat přírodním vlivům, jako je déšť, vítr, prudké slunce nebo sníh, proto je potřeba je každé jaro důkladně natřít.
Jak správně natřít pergolu?
Než se do nátěru pergoly pustíte, ujistěte se, že je její dřevo suché, čisté, není mastné ani zaprášené. Pokud už jste pergolu natírali několikrát, je potřeba starý nátěr obrousit a zbavit se starších zbytků. Jestli vám vzniknou na dřevě velké nerovnosti, nebojte se je upravit tmelem.
Čím pergolu natřít?
Aby vám pergola vydržela celou sezónu a pak přežila i zimu, zaslouží si hned několik vrstev nátěru. Pokud navíc potřebujete dřevo ochránit před škůdci, je vhodné ho ošetřit fungicidní impregnací. Impregnaci nanášejte ve dvou vrstvách s tím, že druhou vrstvu dáváte až ve chvíli, kdy vám první dokonale zaschne. Následně naneste na dřevo lazuru s obsahem přírodního oleje. S takovou péčí vám stačí ošetřit svou pergolu až jednou za tři roky.
Kdy pergolu natírat?
Určitě ještě před tím, než se rozhodnete zahájit venkovní sezonu a než pod ní prvně usednete. Venku by měla být teplota mezi 5 až 20 stupni. Určitě se do natírání nepouštějte ve chvíli, kdy už neúprostně pálí slunce, prší, silně fouká nebo je mlha. Měli byste vědět i to, že čím nižší teploty při natírání jsou, tím déle vám bude barva schnout.