Kategorie

Jak se pěstují rané brambory?

Zájem zahrádkářů o brambory s ranou sklizní neustále vzrůstá. Tradiční metoda "vsaď, přihrň a skliď" už dávno neplatí, zejména u raných a poloraných odrůd.
 

Často chybují ti, kteří předklíčené brambory vysazují, jakmile půda trochu oschne. Domnívají se, že tímto způsobem urychlí sklizeň, ale opak je pravdou. Nejen rané brambory totiž potřebují teplo, a to nejen na povrchu, ale i v půdě. Optimálních teplot, ovlivňujících jejich růst, se v jarních měsících zpravidla dočkáme až v poslední dubnové dekádě. Tehdy se teprve půda v hloubce 20 cm ohřeje na 11 °C a tehdy začínají brambory růst. Nelze tedy předpokládat, že při uvedeném postupu brambory do sklizně (poloviny července) dostatečně narostou.

Maestro je raná odrůda pro přímý konzum. Hlízy dlouze oválné s hladkou žlutou slupkou, dužnina žlutá. Středně odolná napadení plísní bramboru a obecnou strupovitostí. Výnos hlíz velmi vysoký s vysokým podílem tržních hlíz. Varný typ B-BC. V podzimních termínech vhodná i pro zpracování na hranolky (foto: Irena Forejtová)

Hlízy musí zakořenit

Daleko uspokojivějších výsledků a urychlení sklizně dosáhnete předkořeněním hlíz mimo záhon a venkovní půdu. Praktické provedení je následující: Koncem března nebo nejpozději na začátku dubna vezměte přepravku a na dno vyložené papírem nasypete asi centimetrovou vrstvu zeminy. Na ni rozložte, volně od sebe, překontrolované zdravé hlízy, celé je zahrňte jemnější zeminou, zavlažte vodou a dejte na světlé a teplé místo. Občas je znovu zalijte. Tak za dva týdny hlízy začnou klíčit i pod zeminou, ukáží se nad povrchem a budou se hned zelenat a sílit. Podmínkou je co nejvíce světla a přiměřený chlad, okolo 15–18 °C. Za čtyři až pět týdnů klíčky dorostou 5–7 cm a budou sytě zelené.

Výsadbu chraňte před mrazem

Koncem dubna můžete začít přesazovat předkořenělé sazenice raných brambor na záhon. Jednotlivé sazenice vyjměte z přepravky a sázejte do prohnojené rýhy (hluboké tak 20 cm), pak je přihrňte zeminou i s celými klíčky. Tak je ochráníte před chladem nebo i mrazíky v období před polovinou května. Výsadbu je třeba důkladně zalít. Hlízy se sází aspoň 30–35 cm od sebe, do brázd vzdálených nejméně 60 cm.

Odrůda Adora je dalším příkladem raných brambor (foto: Irena Forejtová)

Vyberte si odrůdu

Současný sortiment, vhodný pro zahrádkáře, nabízí odrůdy velmi rané, z nichž velmi výnosná je například Ausonia, Impala a Ukama. Z raných odrůd doporučujeme odrůdu Karin či Vilmu a z poloraných oblíbený Keřkovský rohlíček či Santé nebo Korelu z holandského šlechtění.

ab
ab
ab
ab
ab