Kategorie

Jak se na jaře postarat o zahradu?

Jak se na jaře postarat chytře o zahradu?

První jarní dny jsou tady a mnohé zahrádkáře opět trápí otázka: Jak chytře odzimovat zahradu a dát ji co nejrychleji do kupy, aby se nám co nejdříve zase zazelenala a začala nám dělat radost? 

První pravidlo zní: nespěchejte

Stejně tak jako vy potřebujete po ránu chvíli času, než se rozkoukáte, i vaše zahrada se ze zimního spánku potřebuje pomaličku vzpamatovat. Určitě si počkejte, až rtuť teploměru nenávratně nabere stoupající tendenci a nebude se pravidelně vracet k mínusovým teplotám. 

Začněte péčí o trávník 

Ať už máte trávník jakýkoliv, mimimálně dvakrát ročně potřebuje pořádně pročistit a prokypřit. Generace před námi trávily na zahradě na jaře čas s hráběmi. My si to můžeme usnadnit pomocí vertikutátoru.

Vertikutace udělá v podstatě to, co hrábě. Jen rychleji a efektivněji. Mašinka vypadá jako sekačka na trávu, místo nožů má ale rotační válec a na něm malé nožíky, které vertikálně prořezávají trávník. Samotný vertikutátor si samozřejmě můžete koupit, vyplatí se každému, jehož pozemek má pár set metrů čtverečných. Lze jej ale i zapůjčit, například v OBI vás vyjde půjčení na den okolo 600 korun. Domluvit se ale můžete i se sousedy.

Péče o zahradní nábytek 

Kdo by nechtěl mít zahradní nábytek pořád jako nový, a to i v případě, že ho vyndáte po dlouhé zimě z garíže nebo zahradního domku. Bez řádné péče to samozřejmě nepůjde. Alespoň 2x ročně (ideálně tedy na začátku a na konci sezóny) nábytek pořádně očistěte a ošetřete ho vhodným přípravkem. Pro zahování barvy dřeva je vhodý třeba teakový olej. 

Pokud raději používáte na zahradní nábytek barvy, buďte chytří už při nákupu. Mimo sezónu bývají o něco levnější, pokud tedy budete nakupovat včas, můžete ušetřit i pár stokorun. Nákup předem se hodí i jako rozložení nákladů, kterých bude na jaře dost, což potvrzuje i Lukáš Ripka z obchodu barvy-na-drevo.cz.

Jakmile si připravíte posezení, myslete i na další tvory na své zahradě a nezapomeňte vyčistit zahradní jezírko

Co sázet na jaře? 

Rozhodně bylinky! Zde nemusíte nijak zvlášť otálet, bylinky můžete sázet už na přelomu února a března, takže hurá na to. Je pak už jen na vás, jestli si dáte zelené zázraky do záhonků, dřevěných koryt, truhlíků nebo květináčků. V druhé polovině března vysejte do záhonů i mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, hrách nebo kopr. 

Pokud jste spíš na kytičky, je nejvyšší čas na vysazení hyacintů, narcisek, krokusů, macešek, tulipánů, petrklíčů, kosatců nebo bledulí. 

Plánujte dlouhodobě

Když se nad tím zamyslíme, je jasné, že zahrada vyžaduje péči prakticky po celý rok. Abyste na všem nemuseli myslet sami, použijte třeba zahradnický kalendář do Tuhého kořínku. Provede vás nejen jarem, ale celým rokem na zahradě.

 

ab
ab
ab
ab
ab