Nenoste prach domů Víte, odkud se bere většina prachu ve vašem domově? Zvenčí. Přinesete jej na botách, na oblečení, přivane dovnitř oknem nebo otevřenými dveřmi... Pochopitelně tomu nikdy úplně nezabráníte, ale určitě můžete přijmout opatření, která tuhle nepříjemnou "donášku" omezí. Pořiďte si venkovní i vnitřní rohožku a skutečně je používejte. Pokud je to možné, nechávejte aktuálně používané venkovní boty za dveřmi, případně v těsné blízkosti vchodových dveří. Nepropadněte zvyku chodit doma v botách na ven, prašnost se tím jenom zvýší.
Nezahlcujte byt věcmi
Každý předmět a každá plocha jsou lapače prachu. Když bude předmětů hodně, přibude vám práce s oprašováním, protože nános nepůjde jen tak snadno setřít. Navíc se tím tvoří spousta rohů, koutů a záhybů, kde se prach může usazovat. Zbavte se toho, co skutečně nepotřebujete, a většinu zbytku uskladněte do skříní, úložných boxů nebo zásuvek. Odvykněte si nechávat věci na povrchu. Když se rozhlédnete po místnosti, většinu prostoru by měly zabírat hladké plochy, na nichž jen sem tam leží nějaký předmět.
Používejte kryty a povlaky
Zdá se to jako zbytečná snaha navíc, ale dlouhodobě se vyplatí. Jen si zkuste uvědomit, kolik přístrojů vám volně stojí v bytě, aniž by se používaly bez přestání - jen v kuchyni jich bude několik, a to nemluvíme o počítačích, přehrávačích a další elektronice. To všechno jsme zvyklí nechávat volně na stole nebo pracovní desce, i když přístroj zapneme třeba jenom jednou za den, nebo dokonce za týden. Každá z těchto věcí má navíc drobné spáry, tlačítka, klávesy nebo jiná místa, kde se snadno usadí prach. Myslete na to a používejte textilní nebo plastové povlaky, ukládejte věci do skříní, vypnuté notebooky zavírejte atd.
Obvyklí podezřelí
Kromě nečistot zvenku jsou nejčastějšími zdroji prachu přírodní materiály jako textilie nebo papír. Abyste prašnost co nejvíce omezili, budete muset textilní potahy a jiné látky v bytě zredukovat. Pořiďte si nábytek s koženým nebo koženkovým potahem, který se dá čistit pouhým otřením. Nepřehánějte to ani s polštáři a veškeré nepoužívané textilie ukládejte do plastových obalů nebo krabic. A na koberce rovnou zapomeňte. Každý majitel domácích mazlíčků ví, že jedním z největších problémů bývá jejich srst. Vybírejte si plemena, která línají méně nebo vůbec, psy pravidelně kartáčujte a naučte je, že některá místa v domácnosti zkrátka nejsou pro ně.
Nešiďte vysávání
Možná by vás to nenapadlo, ale na prašnost prostředí má vliv i kvalita vysavače a důkladnost jeho používání. Pokud jednou za měsíc přejedete textilní plochy základním levným vysavačem, zůstává v nich spousta prachu, který se při každém pohybu šíří prostorem. Pomůže také filtrace vzduchu - tuto funkci už nabízejí i některé vysavače. Jde vlastně o odstraňování prachových částic přímo ze vzduchu.