Čas vás tlačí a rádi byste dokončili stavbu v zimním období. V jakých mrazech je ale možné pracovat se stavebními materiály a jaká pravidla bude dobré dodržet?
Zima není obecně přítelem stavebníků. Běžné stavební práce se obvykle provádějí při teplotě vyšší než 5 stupňů Celsia, poté se s klasickými postupy končí. Co když ale potřebujeme něco dodělat, přestože venku stále ještě panuje mráz? Na trhu existují přípravky, které nám umožní zdít či betonovat až do – 5 stupňů Celsia. Zaplatíme sice o něco více než při běžném postupu, ale svoji práci odvedeme kvalitně a hlavně v době, kdy si usmyslíme, ne kdy nám to počasí dovolí.
Betonovat za každého počasí? Rozhodně ne
Běžný beton vyrobíme ze směsi štěrku, písku, cementu a vody. Smícháním cementu s vodou se nastartuje proces hydratace, kdy začíná beton tuhnout. Hydratace probíhá asi do 7 ° C, s dalším ochlazováním se proces zpomaluje a na nule se úplně zastaví. Uvádí se, že po třech týdnech beton ztvrdne na 70 procent své pevnosti a do měsíce na 95 procent. Během tohoto období by teplota neměla klesnout pod 5 ° C. Pokud v průběhu prvního měsíce přijdou mrazy, proces tvrdnutí může být přerušen a pevnost betonu je nenávratně ohrožena. Voda v mrazu totiž zmrzne a led může roztrhat strukturu dříve, než dosáhne požadované tvrdosti. Řešením je přidáním speciálních látek umožňující práci a následné zrání i za mrazu.
Řešení do mírného mrazu
Plastifikátory umožňují snížit množství vody až o 15 procent. Hydratační proces tak proběhne i s nižším množstvím vody. Použitím plastifikátoru získá beton vyšší plasticitu, hladší povrch a vyšší pevnost.
Pozor na zaručené „osvědčené“ rady
Domácí kutilové s oblibou nahrazují plastifikátory produkty z domácnosti, které mají zcela jiný účel použití. Do betonu se tak přidává saponát na mytí nádobí nebo mýdlo. Tímto krokem sice docílíme výborné plasticity betonu, jistý problém však budeme mít s tuhnutím. Beton smíchaný se saponátem napětí, čímž se vytvoří pórobeton, jehož pevnost je více než nejistá.
Další pomocnou přísadou je mravenčan, který zrychluje proces hydratace. Beton stačí ztuhnout dříve než ho poruší mráz.
- Zateplení betonovaného povrchu
Další radou, jak přispět k úspěšnému betonování v mrazu, je zaizolování nově položené betonové vrstvy. Při procesu tvrdnutí betonu se vyvíjí teplo a my musíme zabránit jeho úniku. Přikrytím betonu igelitem docílíme toho, že teplo nebude unikat do okolí. Igelit ponecháme na betonu alespoň tři až pět dnů.
Zdění a mráz
Podobně jako beton, tak ani zdící malta se do mrazu nehodí. Ale opět i u malty existuje náhradní řešení. Do teploty -5 ° C můžeme použít speciální zimní maltu, jejichž směsi neobsahují žádnou vodu. Při zdění musí být cihly suché, není dovoleno ani kropit. Po dobu alespoň dvou týdnů nesmí teplota klesnout pod – 5 ° C a nesmí na vytvořený objekt pršet ani sněžit.
Zasazení oken v zimě? Ano, známe řešení
Není-li jiného zbytí a musíme usadit nebo vyměnit naše okna během zimy, je možné použít speciální zimní PU pěny. Minimální teplota se opět doporučuje – 5 ° C. Před použitím pěny bychom ji měli nechat uloženou půl dne při pokojové teplotě. Zapěnovaný prostor nevlhčíme, jak je to běžné u klasické pěny. Čím je teplota nižší, tím bude pěna tuhnout déle. V teplých dnech pěna ztvrdne za čtvrt hodiny, v zimě si počkáme až několik hodin.
Na natírání raději zapomeneme
S nátěry a barvami je to v zimě horší. Natírat bychom měli jen tehdy, máme-li jistotu, že teplota neklesne pod 15 ° C. Chladem se mohou na povrchu vytvořit mléčné skvrny.
Foto: www.thinkstockphotos.com a archiv redakce Světa bydlení