Kategorie

Jak se chovají stavební materiály v zimě?

Čas vás tlačí a rádi byste dokončili stavbu v zimním období. V jakých mrazech je ale možné pracovat se stavebními materiály a jaká pravidla bude dobré dodržet?
 

Zima není obecně přítelem stavebníků. Běžné stavební práce se obvykle provádějí při teplotě vyšší než 5 stupňů Celsia, poté se s klasickými postupy končí. Co když ale potřebujeme něco dodělat, přestože venku stále ještě panuje mráz? Na trhu existují přípravky, které nám umožní zdít či betonovat až do – 5 stupňů Celsia. Zaplatíme sice o něco více než při běžném postupu, ale svoji práci odvedeme kvalitně a hlavně v době, kdy si usmyslíme, ne kdy nám to počasí dovolí.

Betonovat za každého počasí? Rozhodně ne

Běžný beton vyrobíme ze směsi štěrku, písku, cementu a vody. Smícháním cementu s vodou se nastartuje proces hydratace, kdy začíná beton tuhnout. Hydratace probíhá asi do 7 ° C, s dalším ochlazováním se proces zpomaluje a na nule se úplně zastaví. Uvádí se, že po třech týdnech beton ztvrdne na 70 procent své pevnosti a do měsíce na 95 procent. Během tohoto období by teplota neměla klesnout pod 5 ° C. Pokud v průběhu prvního měsíce přijdou mrazy, proces tvrdnutí může být přerušen a pevnost betonu je nenávratně ohrožena. Voda v mrazu totiž zmrzne a led může roztrhat strukturu dříve, než dosáhne požadované tvrdosti. Řešením je přidáním speciálních látek umožňující práci a následné zrání i za mrazu.
 

Řešení do mírného mrazu

  • Plastifikátory
Plastifikátory umožňují snížit množství vody až o 15 procent. Hydratační proces tak proběhne i s nižším množstvím vody. Použitím plastifikátoru získá beton vyšší plasticitu, hladší povrch a vyšší pevnost.
 

Pozor na zaručené „osvědčené“ rady

Domácí kutilové s oblibou nahrazují plastifikátory produkty z domácnosti, které mají zcela jiný účel použití. Do betonu se tak přidává saponát na mytí nádobí nebo mýdlo. Tímto krokem sice docílíme výborné plasticity betonu, jistý problém však budeme mít s tuhnutím. Beton smíchaný se saponátem napětí, čímž se vytvoří pórobeton, jehož pevnost je více než nejistá.
 
  • Mravenčan vápenatý
Další pomocnou přísadou je mravenčan, který zrychluje proces hydratace. Beton stačí ztuhnout dříve než ho poruší mráz.
 
  • Zateplení betonovaného povrchu
Další radou, jak přispět k úspěšnému betonování v mrazu, je zaizolování nově položené betonové vrstvy. Při procesu tvrdnutí betonu se vyvíjí teplo a my musíme zabránit jeho úniku. Přikrytím betonu igelitem docílíme toho, že teplo nebude unikat do okolí. Igelit ponecháme na betonu alespoň tři až pět dnů.
 

Zdění a mráz

Podobně jako beton, tak ani zdící malta se do mrazu nehodí. Ale opět i u malty existuje náhradní řešení. Do teploty -5 ° C můžeme použít speciální zimní maltu, jejichž směsi neobsahují žádnou vodu. Při zdění musí být cihly suché, není dovoleno ani kropit. Po dobu alespoň dvou týdnů nesmí teplota klesnout pod – 5 ° C a nesmí na vytvořený objekt pršet ani sněžit.
 

Zasazení oken v zimě? Ano, známe řešení

Není-li jiného zbytí a musíme usadit nebo vyměnit naše okna během zimy, je možné použít speciální zimní PU pěny. Minimální teplota se opět doporučuje – 5 ° C. Před použitím pěny bychom ji měli nechat uloženou půl dne při pokojové teplotě. Zapěnovaný prostor nevlhčíme, jak je to běžné u klasické pěny. Čím je teplota nižší, tím bude pěna tuhnout déle. V teplých dnech pěna ztvrdne za čtvrt hodiny, v zimě si počkáme až několik hodin.
 

Na natírání raději zapomeneme

nátěrybarvami je to v zimě horší. Natírat bychom měli jen tehdy, máme-li jistotu, že teplota neklesne pod 15 ° C. Chladem se mohou na povrchu vytvořit mléčné skvrny.
 
 
 Foto: www.thinkstockphotos.com a archiv redakce Světa bydlení
ab
ab
ab
ab
ab