Kategorie

Jak se bydlí v Brně?

Hledáte byt v centru, nebo toužíte být blíže přírodě? Ukážeme vám, jaké reality v Brně najdete, a zmíníme i nové projekty připravené k nastěhování.

Nabízí Brno levnější nájmy i ceny bytů?

Se svými bezmála 400 000 obyvateli má Brno živý realitní trh. Ceny nemovitostí jsou dle expertů na reality srovnatelné s cenami v Praze. Můžeme ovšem narazit i na naprosto opačný trend. Také průměrný nájem bytu, řekněme o velikosti 68m2 by vás v Brně vyšel asi jen o 1000 korun levněji než v Praze. Z 29 městských částí statutárního města Brna našlo svůj domov nejvíce obyvatel v městské části Brno-střed. Tu jich obývá 64 318, oproti nejmenší městské části Brno-Ořešín, kde sídlí jen 577 obyvatel. Brňané celkově obývají přes 34 000 domů a 150 000 bytů, které najdeme převážně ve čtvrtích Brno-střed, Brno-sever, Brno-Královo Pole, Brno-Bystrc a Brno-Líšeň.

Nové byty jako moderní rezidence

Ze statistik roku 2012 se dozvíme, že z celkově 29 467 postavených bytů v České republice, jich v Brně-městě v bytových domech vzniklo 862, v Brně-venkov 95. Poměr nových bytů v rodinných domech je pak pro město a brněnský venkov zcela opačný (95 : 714). V užším Brně se nové bytové projekty převážně snaží rozvíjet koncept rezidenčního bydlení. Není pravdou, že by snad byl zastaven rozvoj výstavby, jen z důvodu ekonomické situace vznikají spíš menší projekty. Zmiňme např. bytové domy Kadetka a Park Rezidence v Králově Poli, Rezidence Sochorova v Žabovřeskách nebo bytový dům pod Špilberkem. Populární jsou i komornější projekty viladomů. Aktuální novinky ze světa brněnských realit pak můžete dále prozkoumat na portálu Realcity.cz, kde zároveň naleznete i adresář všech místních developerů. Průměrná velikost nově postaveného brněnského bytu je přitom 50 m2, ale paradoxně se nejčastěji staví 4pokojové byty. Pokud by se nové byty v Brně měly měřit s těmi pražskými, tak průměrný Pražan koupí nový byt velký 61 m2,přičemž celorepublikový průměr se drží kolem hranice 76 m2.

ab
ab
ab
ab
ab