Kategorie

Jak se bydlí, 2 díl: v Polsku

Jsou našimi sousedy, a přesto: známe se? Rozlohou i počtem obyvatel několikrát větší národ, který o nás ví více než my o nich. Zajímavé. Znají české filmy, některé zpěváky (Gott, Vondráčková…), spisovatele. Je u nich mnohem více bohemistů, než u nás polonofilů. Jak se vlastně bydlí v moderním Polsku?
Mezi městem a vesnicí je v Polsku velký rozdíl. Pohled na šedivá venkovská stavení určitě nikoho neuchvátí. Poměr lidí žijících na vesnici po 2. světové válce (2/3 ) a dnes, se otočil. Nové stavby, modernizace bydlení a rozvoj probíhá ve městech.

Většina Poláků již žije ve městech

Trhy a turistika

Na severu země, kde pobřeží lemuje úzká Pobaltská nížina, mají Poláci - na rozdíl od nás - moře. Ovšem trochu studené, tudíž velký rozvoj přímořské turistiky nelze očekávat. Ideální je na sporty, třeba windsurfing. Na východě bují pralesy plné zubrů. Na jihu země se lyžuje. Vysoké Tatry i Krkonoše se snaží využít potenciál cestovního ruchu. K příhraniční turistice této země patří známé bleší trhy. Pro jaké výrobky se vyplatilo vážit cestu? Mimo jiné pro záclony a svítidla.

Mezi městem a vesnicí je v Polsku velký rozdíl – a to nejen v architektuře

Polská architektura

Na vesnici převládají tradice, katolická víra se promítá do stylu života i bydlení. V tomto směru je Polsko ochuzeno i o různorodost, kterou přinášejí minoritní etnika. Ta byla v Polsku vyhlazena či rozprášena zejména ve 2.světové válce. Zbytky těchto etnik vedou nepříjemné spory o národní identitu, staré dřevěné cerkve či kostely. Doposud probíhala oprava památek a z nové výstavby stojí v popředí jen architektura nových kostelů a bytových domů. Tradiční problém: chybějící finance. Poláci hledají výraznější osobnost, která bude moderní architekturu vést koncepčním směrem.

Polsko je krajinou se silnou katolickou tradicí

Cenové rozdíly

Ve Varšavě pořídíte garsonku (mimo centrum, 30 m2) za cca 560 000 Kč. Průměrný plat je srovnatelný s průměrným platem u nás. Co je od nás odlišné, je novela zákona o DPH, kde je jinak definováno sociální bydlení. V Polsku do kategorie sociálního bydlení s nižší sazbou DPH 7% budou spadat byty a rodinné domy do 350 m2, což bude prakticky veškerá výstavba. Stavba nesmí mít terasu, velký balkon či bazén, to už by byl luxus…Vzhledem k zanedbanému bydlení jde však o jasnou sociální politiku země. V ČR (5% DPH) jde o byty do 90 m2, rodinné domy do 150 m2. Obě země mají do konce roku 2007 výjimku EU snížených sazeb.

Polský nábytek se vyváží do celého světa

Fenomén : polský nábytek

Z oblasti bydlení jsou u nás známa hlavně polská svítidla a nábytek. Nábytek sleduje 2 linie. První: jednoduchost zpracování a vzhledu, střídmé barvy, plochý nezdobný povrch. Druhá: inspirace starožitným nábytkem. Druhá varianta se zdá zdařilejší, přinejmenším pak zajímavější. Kvalitu často můžete posoudit sami, snad v každé české domácnosti se najde nějaký kousek nábytku, ne-li kompletní vybavení bytu. Proč? Cenová dostupnost, jednoduchý, účelový design. Zejména u kuchyní a sedacích souprav. Polsko 93% své produkce nábytku exportuje - jen Německo odebere 31%.

Drobné odlišnosti

Víte, že absence hospod v Polsku (nálevny dostatečně nesuplují hospodu) vede k častějšímu setkávaní se přátel doma? Nebo že Poláci - na rozdíl od Čechů - nejsou hraví? Že mají pouze jediné muzeum architektury ve Vratislavy, zaměřené především na moderní a současnou architekturu? Najdete tam unikátní sbírku barevných okenních vitráží. Už jen kvůli tomu stojí muzeum za návštěvu. A nejenom muzeum, ale celá země našich severních sousedů. Sousedé by se měli vzájemně znát, pokud spolu chtějí vycházet.
ab
ab
ab
ab
ab