Kategorie

Jak rozmístit obrazy a plakáty?

Jen málokdo si dokáže představit domov bez doplňků, které jednotlivé místnosti oživí a dodají jim osobitý charakter. Mezi tyto doplňky bezpochyby patří i obrazy, kresby, grafiky a fotografie.

Při výběru výtvarných předmětů vezměte v úvahu, že není nejpodstatnější jejich peněžní hodnota. Vše, čím zdobíte svoje stěny, by u vás mělo vyvolat ty nejpříjemnější pocity. Vždyť to budete právě vy, kteří se s nimi budete setkávat každý den. I za pár korun si můžete udělat daleko větší radost, než jakou byste získali koupí předmětu za několik tisíc korun. Na druhou stranu nepohrdejte ani obrazy darovanými či v rodině kolujícími. Máte-li talent, nic vám nebrání použít i vlastní dílo.

Jak obrazy správně umístit?

Při úvahách, kde obraz či jiné umělecké dílo nejlépe vynikne, se pokuste uplatnit následující pravidlo. Obrazy by měly být umístěny v takové výšce, která odpovídá výšce očí. Dolní okraj obrazu umísťujte zhruba ve výšce cca 150 cm od podlahy. Často se vedou spory o tom, jaké pozadí je pro daný objekt nejvýhodnější. Většinou převládá názor, že stěna pod obrazem má být jednobarevná. Tímto opatřením zajistíte, že okolí uměleckého díla nebude narušovat jeho estetickou hodnotu. 

Na velkou stěnu – velký obraz

Při výběru a umísťování dbejte na to, aby rozměrově větší a na první pohled pozornost poutající obrazy byly umístěny na stěnách, které jsou dostatečně prostorné. Jen tak jim dáte patřičně vyniknout. Praktické hledisko zase říká, že na obraz nesmí svítit přímé sluneční světlo, aby nedocházelo k vyblednutí barev nebo dokonce k jeho popraskání. Menší obrázky využijte k vylepšení interiéru na místech jako jsou chodby, schodiště, menší pokoje apod. Problém může nastat, máte-li v místnosti nepřiměřenou vlhkost. Sem obrazy rozhodně nedávejte. Na druhou stranu lze tyto prostory ozdobit výtvarnými díly, kterým ani vlhkost nevadí, např. keramika.

Dříve, než obrazy pověsíte

Jen málokdo z nás má dokonalou představivost. Pokud nevíte, jak vámi vybrané dílo bude na stěně vůbec vypadat, vyrobte si jeho papírovou maketu a za pomoci lepící pásky ji přilepte k vybrané stěně. Získáte nejlepší představu o tom, zda vybraný prostor je pro obraz „to pravé“. Samotné zavěšení provádějte za pomoci hřebíčků nebo skob. Při velké hmotnosti obrazu použijte hmoždinky navrtané do zdi. Obraz dále můžete zavěsit na silonové vlasce, a to v případě, kdy na předmětu není umístěný háček. Jistě oceníte i použití protiskluzových podložek, které se umísťují do spodních rohů obrazů. Umělecké dílo za jejich pomoci již nebude po stěně klouzat.

ab
ab
ab
ab
ab