Kategorie

Jak rekonstruovat a udržovat zahradní stavby

Není příjemné, když vám kůlna pomalu ale jistě padá na hlavu. Velice zvláštně působí na sousedy rozpadlá stodola plná nepořádku.
Není nad to mít na pozemku kvalitní zahradní stavby, které bez problémů přečkají zimu anebo vydrží nápor silného větru. A ochrání materiál, nářadí či pouhé lavičky čekající na hosty teplejších dnů. Každá zahradní stavba si zaslouží pozornost svého majitele. Péče o ni se mu vrátí v její delší životnosti.
 

Kvalitní střecha

Stejně jako u běžných staveb i stodola, zahradní bouda či přístřešek musí mít dobrou a kvalitní střechu. V případě, že přijdete na to, že vám dovnitř zatéká, nečekejte ani minutu a střechu co nejdříve zkontrolujte. Doporučuje se prohlédnout i další místa, kudy by mohlo do stavby zatékat. I v případě, že máme střechu v pořádku, musíme dbát na to, aby byla střešní krytina natřena kvalitní barvou, která ji ochrání proti povětrnostním vlivům.
 
Stejně jako střecha je důležitá i nosná konstrukce stavby. Jednotlivé části konstrukce by měly být dobře zakonzervovány, aby odolaly nájezdům hmyzu, hlodavců i povětrnostním vlivům. V případě, že zjistíme, že je jeden z nosných trámů poškozený, je lepší jej vyměnit, než se v zimě dívat na zborcenou kůlnu a poničené nářadí.
 
 
Ke střeše patří též svody vody. Každá zahradní stavba by měla mít vyspádovanou střechu na jednu stranu, kde by ji měla rýna s okapem svést k zemi. Není vhodné, aby stavba byla vlhká po každém dešti. Není též správným řešením vyspádování střechy do jednoho místa, odkud voda neustále teče na zem, kde začíná konstrukce stavby. Zkušení kutilové to řeší tak, že ke střeše přistaví sud a do něj voda stéká. Zalévají jí pak květiny či zbytek zahrady.

Nátěr je nutností

Každá zahradní stavba je většinou ze dřeva. Střecha pak většinou z plechu či jiné krytiny. Důležité je, aby stěny z desek byly velice dobře zakonzervovány. K tomu se dá užít například kvalitní barvy anebo též starého motorového oleje. Dřevo, které jím nasákne, přečká povětrnostní výkyvy a věřte tomu, že jej myši či hmyz včetně dřevokazů v oblibě nemají. V případě, že okolí stavby je tvořeno hliněným povrchem, je daleko lepší nátěr spodní části stavby provést hned několikráte.
 

Začněme od podlahy

Poslední, ale též důležitou částí zahradních staveb, je podlaha. Ta by měla být z betonu a spodní části konstrukce by v ní měly být zapuštěny. Zabráníme tak případnému odplavání při povodni. Ve chvíli, když zjistíme, že je část podlahy rozbitá, stačí kus okolo vyklepat a zalít díru novým betonem. Prasklinky v betonu se dají utěsnit silikonem. V případě, že tak neučiníte, dojde v zimě díky mrazu a vlhkosti k roztrhání celé podlahy.
 
Venkovní zařízení typu zahradních altánků či pergol stačí pravidelně natírat. Nešetřete na kvalitní barvě a laku. Pár stovek zabrání kůrovcům a jiným škůdcům v započetí díla zkázy.
Skleníky a fóliovníky by se měly jednou ročně natřít. Rozbitá okna či potrhané fólie by se měly vyměnit, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám světla.
 
Jednou za čas je vhodné vyměnit dřevěné obložení, které díky vlhkosti podléhá snadno zkáze. Plísně se dostávají i do půdy a ubírají kvalitní živiny zelenině či květinám. V případě, že je zemina unavená a vyčerpaná, je ji nutno prohnojit. Pokud ani to nepomůže, pak je třeba i celou zeminu vyměnit. Při té příležitosti se doporučuje dělat generální opravy fóliovníku či skleníku.
ab
ab
ab
ab
ab