Kategorie

Jak přirozeně zvýšit vlhkost vzduchu?

Budíte se v noci suchým kašlem nebo pozorujete příznaky alergické rýmy? Viníkem často bývá suchý vzduch. Dřív, než investujete do speciálních přístrojů, zvažte, co můžete udělat teď hned.

Sucho a teplo během zimy vždycky vítáme, ale naší dýchací soustavě tato kombinace dlouhodobě nesvědčí.

Výměna vzduchu je základ

Je jasné, proč máme větší potíže se vzduchem v interiéru v zimních měsících. Zatímco v teplejším období jsou okna častěji otevřená a topení zůstává vypnuté, v zimě svoje domácnosti trápíme suchým teplem a okna neotevřeme častěji než párkrát do měsíce. Není divu, že v bytě přestává být dýchatelno. Zvlášť majitelé plastových oken by po celý rok měli dbát na to, aby minimálně dvakrát za den krátce a intenzivně vyvětrali. Je to základ, který tvoří první krok ke zdravějšímu domácímu prostředí.

Vlhko z koupelny

V koupelně obvykle míváme opačný problém - vlhkost je vysoká a je potřeba ji regulovat, aby nevznikala plíseň a neloupala se omítka. Jednoduchým řešením může být koupání či sprchování při otevřených dveřích. Zabijete tím vlastně dvě mouchy jednou ranou. Přebytečné vlhko se dostane z koupelny pryč a rozšíří se do prostoru, kde naopak schází.

Vláha z rostlin

K čistému a dýchatelnému vzduchu přispějí také pokojové rostliny, které udržujeme při dobrém zdraví a pravidelně je rosíme. Není náhodou, že v chladnějším období se nám lépe dýchá v zimních zahradách a na krytých balkonech obrostlých zelení.

Otevřete kuchyňské dveře

Vroucí voda je přirozeným zdrojem čisté horké páry, která po lehkém ochlazení příznivě působí na podrážděné sliznice a zlepšuje dýchání. Kdykoli tedy přivádíte v kuchyni vodu k varu, nechte dveře dokořán. I takovéto detaily mohou v součtu pomoci.

Nechte sušičku spát

Sušení prádla v sušičce je určitě rychlé a praktické, ale peníze nám moc neuspoří a ekologické taky příliš není. A co víc, se suchým vzduchem nám nijak nepomůže. Naopak použití klasického sušáku nebo prádelní šňůry je jednoduchým způsobem, jak vlhkost vzduchu zvýšit. Nemusíte hned stavět velký rozkládací sušák doprostřed obývacího pokoje. Stačí pár kousků prádla na menším sušáku v rohu, případně na topení.

Když to bez přístrojů nejde

I když žijete třeba v pasivním domě, nemusí se vám podařit vyhnout se alergenům, které spouští alergickou reakci. Mezi nejčastější se řadí například plísně, prachoví roztoči, pyly nebo alergeny z domácích mazlíčků. Alergikům se v kontaminovaných místnostech špatně dýchá, mohou mít záněty spojivek, rýmu, ale také se jim na těle může objevit ekzém. Když nepomáhají výše uvedené rady, zkuste čističku vzduchu. Kvalitní výrobek vás zbaví všech plynů, zápachů, pylů, bakterií a dalších dráždivých prvků, které mohou vést ke zdravotním obtížím. Ideální volbou jsou výrobky s HEPA filtrem a několikanásobným filtračním systémem, který dokáže zachytit i částečky o velikosti 0,3 mikronů.

 

ab
ab
ab
ab
ab