Kategorie

Jak připravit váš domov na vánoční hosty?

Co byste měli mít po ruce a co připravit těsně předem, když u vás budou přespávat hosté? Projděte si náš seznam a vaší jedinou starostí budou hádky o poslední kousek smaženého kapra.

Vánoce jsou ideální doba pro to, aby se potkali lidé, kteří na sebe během roku nemají dostatek času. V nejlepším případě hned na několik dní. To ale znamená, že mnoho z nás bude mít o svátcích hosty, na které se musíme připravit. Na co všechno je potřeba pamatovat?

Máte ložnici pro hosty?

Většina samozřejmě nebude mít zvláštní pokoj určený pouze k přespávání hostů. V rodinných domech se to ovšem dá řešit tím, že určité místnosti přidělíme několik funkcí. To, co většinou slouží jako pracovna s gaučem k příležitostnému přespání (a útočiště jednoho z rodičů) se díky rozkládací posteli může změnit v pohodlnou ložnici. V bytech se ke stejnému účelu nejčastěji používá dětský pokoj nebo obývák, zvlášť pokud máme dostatečně prostornou kuchyni. Když vybíráte tu správnou místnost, mějte na paměti, že hlavní pohodlí hostů je sice důležité, ale ne zase tak moc, aby kvůli němu byla celá rodina nervózní a napružená.

Postel a textil

Dobrá rozkládací pohovka je samozřejmě nejlepší, ale určitě poslouží i nafukovací matrace nebo lehátka. Jen nekupujte ty nejlevnější, ze kterých vaše hosty rozbolí záda víc, než kdyby si ustlali na parketách. Na každého hosta počítejte s čistým polštářem, přikrývkou a prostěradlem. Nezapomeňte přihodit teplou deku - někdo z vašich hostů je určitě trochu zimomřivější nebo mu standardní přikrývka může být trochu krátká.

Připravte koupelnu

Čistý ručník a osuška pro každého jsou samozřejmostí. Pro jistotu kupte i kartáčky navíc, protože je to věc, kterou většina z nás pravidelně při cestování zapomíná. Milou pozorností je nové kvalitní mýdlo speciálně pro hosty. Ostatně můžete pořídit (nebo si schovat z návštěvy hotelu) miniatury dalších přípravků, jako je šampon, sprchový gel nebo tělové mléko. Hosté tak nebudou muset používat vaši stokrát osahanou kosmetiku, ani brát velké lahve přípravků s sebou.

Něco navíc

Bydlíte ve větším městě a víte, že vaši hosté budou chtít vyrazit na nákupy nebo prohlídku zajímavostí? Pořiďte jim mapy, průvodce nebo programy podle toho, kam chtějí zajít. Jen vy asi nejlíp víte, kolik jakých potravin budete potřebovat, ale vyplatí se koupit navíc hlavně menší věci, které poslouží jako rychlá svačinka. Nechcete přece, aby si vaši přátelé museli pamatovat, kam dáváte housky a kde je paštika, protože jinak se nenajedí. Pokud víte, že by s tím mohli mít problém, nezapomeňte jim také ukázat, jak se obsluhuje nejdůležitější elektronika, od televize po mikrovlnku. Hlavně starší lidi určitě potěší, když jim napíšete jednoduchý návod, aby se nemuseli opakovaně ptát.

ab
ab
ab
ab
ab