Kategorie

Jak připravit pergolu na sezónu a jakou vybrat?

Jak připravit pergolu na sezónu a jakou vybrat?

Pergola by neměla chybět na žádné zahradě. Ochrání vás totiž před horkem a přímým sluncem, ale i před deštěm a další nepřízní počasí. V tuhle chvíli je ale řada na vás, aby vám pergola dobře sloužila, je potřeba ji na sezónu dobře připravit. 

Pergola nebo zastřešení terasy je skvělé v tom, že je víceúčelové. Pod pergolou se vám bude příjemně sedět za horkého dne, budete dýchat čerstvý vzduch, můžete si pod stříškou udělat zahradní kuchyňku nebo zde můžete grilovat, i když třeba venku sprchne. 

Hliníková konstrukce 

Pro terasová zastřešení jsou nejvhodnější hliníkové konstrukce se skleněnými výplněmi. Nejen že vypadají dobře a nadčasově, ale také není moc práce s jejich údržbou. Takové zastřešení vám vydrží desítky let. 

Někdo ale volí pergolu dřevěnou, o kterou je větší starost, nicméně je zase o něco vzdušnější a lépe zapadne do přírodního rázu zahrady. 

Ošetření dřeva pergoly

Pravidelné ošetřování dřeva patří k zákadní péči o pergolu. Pokud jste si pořídili pergolu novou, určitě ji věnujte ještě před sezónou ochranný nátěr. Starší stavby mohou podléhat přírodním vlivům, jako je déšť, vítr, prudké slunce nebo sníh, proto je potřeba je každé jaro důkladně natřít.  

Jak správně natřít pergolu? 

Než se do nátěru pergoly pustíte, ujistěte se, že je její dřevo suché, čisté, není mastné ani zaprášené. Pokud už jste pergolu natírali několikrát, je potřeba starý nátěr obrousit a zbavit se starších zbytků. Impregnaci nanášejte ve dvou vrstvách s tím, že druhou vrstvu dáváte až ve chvíli, kdy vám první dokonale zaschne. Následně naneste na dřevo lazuru s obsahem přírodního oleje.

Pergola pro milovníky luxusu 

Milovníky moderních technologií potěší bioklimatická pergola, která má dálkově ovládané naklápěcí lamely střechy, integrované osvětlení či dešťový a větrný senzor, který ochrání váš zahradní nábytek za každého počasí. Tento druh zastřešení omyjete snadno vodou z hadice. Není potřeba žádných nátěrů.

ab
ab
ab
ab
ab