Kategorie

Jak přežít bydlení v rušné ulici?

Zejména ve městě se hluku často nevyhnete. Můžete se ale zařídit tak, abyste se s ním lépe sžili a dokázali si vybojovat svoje chvíle odpočinku.

Ano, všichni bychom byli nejradši, kdyby okolní svět přestal existovat, jakmile se uložíme ke spánku a zavřeme oči. Ale realita je bohužel jiná. Hluk patří ve městě k životu, a přinejmenším částečně si na něj prostě budete muset zvyknout. Kdyby se ale nedařilo, vyzkoušejte následující rady.

Sledujte denní rytmus

Každý dům a každá ulice má svůj pravidelný denní zvukový rytmus. V určitou dobu jezdí ranní tramvaje, přijíždějí zásobovací auta k obchodům a restauracím, lidé vyrážejí do práce a zase se vracejí. Zkuste tuto pravidelnost vysledovat a uvažujte, jestli by se podle ní nedal naplánovat odpočinkový čas. Pokud vaše ulice víceméně utichá v devět hodin, ale v šest je na nohou, zkuste chodit spát dřív než v obvyklých jedenáct.

Bez dobrých oken to nejde

Kvalitní a skvěle těsnící okna znamenají obrovský rozdíl nejen v tepelné úspoře, ale také v pronikání hluku zvenčí. Navíc obvykle pomohou i závěsy, které v ložnici vytvoří šero a pohltí ještě více zvuku. Pokud chcete za teplých letních večerů větrat, ideální je zajistit dveře v otevřené pozici a vytvořit v bytě průvan, kterým se vzduch rychleji vymění a vy nebudete muset snášet vnější hluk nepřiměřeně dlouho.

Kryjte se zelení

Rostliny v oknech, v místnostech bytu a kolem domu působí spíš psychicky, ale stále je to pomoc, která se počítá. Za zelenou stěnou budete mít pocit většího soukromí i klidu. Ve větším počtu už začnou rostliny fungovat podobně jako závěs. Jestliže máte v ulici stromy s košatými korunami, i ty vás částečně od hluku izolují.

Překryjte zvuk zvukem

Zkuste si pořídit větrák s tichým chodem nebo speciální přístroj, který vám do spánku hraje ambientní, sotva slyšitelné zvuky přírody. Pokud si zvyknete na tichý uklidňující zvuk, váš mozek se jím nechá ukolébat a nebude tolik vnímat ruchy zvenčí.

Sluchátka nasadit!

Potřebujete doma pracovat? Pořiďte si takový typ sluchátek, která zakryjí celé ucho a navíc jsou zkonstruována tak, aby zamezila proniknutí okolního hluku k vašim uším. Je potom jedno, co si do nich budete pouštět. Klidně to může být podobně tichý a nenápadný zvuk jako v předchozím případě. Platí jednoduché pravidlo: K duševní práci a pasivnímu odpočinku se hodí klidnější melodie bez textu, k manuální práci nebo aktivnímu odpočinku naopak dynamická hudba se zpěvem.

ab
ab
ab
ab
ab