Kategorie

Jak přebrousit a nalakovat dřevěnou podlahu?

Dodejte staré dřevěné podlaze nový život. Kolikrát je třeba ji zbrousit pro její úspěšnou renovaci a jaký lak následně použít?
Ať už se do renovace budete pouštět sami, nebo si objednáte profesionála, je dobré mít základní znalosti. Ty vám pak dají možnost postup celé práce kontrolovat. Největší chybou, které se dopouštějí amatérští podlaháři, je nedodržení zásady trojitého broušení. Pocit, že stačí brousit podlahu jednou či dvakrát, je totiž hrubý omyl. Stejně tak je důležité dodržet určité zásady při lakování.

Nepodceňujte broušení

Účelem hrubého broušení je odstranit špínu, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná na zrnitosti 36 až 40. Pouze v případě velmi nerovného povrchu nebo u borovicových podlah s nánosem starého laku budete potřebovat brusný kotouč nebo válec o zrnitosti 24. Další krok středního broušení by měl být proveden materiálem o zrnitosti 50 až 80, který odstraní stopy právě po hrubém broušení. Navíc tento krok zahladí i stopy zanechané bruskou při jejím spouštění. Jemné broušení se obvykle provádí brusným materiálem o zrnitosti 120. Pokud používáte laky ředitelné vodou, měli byste poslední broušení provést brusivem o zrnitosti 120 a jemnějším. Samozřejmostí musí být i vysání prachu po každém chodu. Poslední výbrus by měl být prováděn vždy ve směru dopadu světla na podlahu.

Lakování je korunou dřevěné podlahy

V současné době lze jen doporučit některý z laků, který je vyroben na vodní bázi. Chrání životní prostředí, jsou nehořlavé a dokonce bez nepříjemného zápachu. S lakováním začínejte vždy na straně, kam dopadá světlo, a postupujte od světla pryč. Parketový lak se nanáší v pruzích cca 1,50 m po celé šířce plochy. V případě palubkových nebo prkenných podlah se lak nanáší v podélném směru podle položení podlahových prvků. Každá vrstva laku se nechává zaschnout po dobu 2–3 hodin. Mezibroušení se provádí nízkorychlostní leštičkou s brusným kotoučem nebo mřížkou o zrnitosti 120 až 150. Vstoupit na lakovanou podlahu lze až po 8 hodinách schnutí, lehký nábytek můžeme stěhovat za jeden den a konečnou tvrdost získá lak po sedmi dnech. Tehdy také můžeme pokládat koberce a běhouny.
ab
ab
ab
ab
ab